Prenatal hidronefrozu olan yenidoğanlarda; üriner enfeksiyon riski ve profilaksinin yeri, hidronefrozun tabii seyri
The risk of urinary tract infection, necessisty of prophylaxis and natural outcome of hydronephrosis in newborns with prenatal hydronephrosis
  1. Tez No: 411948
  2. Yazar: ALİ İŞLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYFER GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Üreteropelvik bileşke darlığı (ÜPBD) prenatal hidronefrozlu olguların %44- 65'ini oluşturmaktadır. ÜPBD'ye bağlı prenatal hidronefrozu olan bebeklerde üriner enfeksiyon açısından gerçek risk bilinmemekte; bu hastalarda antibiyotik profilaksisinin yararı konusunda kesin kanıt oluşturacak bir araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmada farklı hidronefroz derecelerine sahip bebeklerin, idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskinin farklı olup olmadığını; hangi bebeklerde profilaksinin gerekli olduğunu araştırmak amaçlandı. Çalışmamızın ikincil bir amacı da yaşamın ilk yılında ÜPBD'ye bağlı prenatal hidronefrozların tabii seyrini araştırmak; hidronefrozun hangi oranda ve ne şekilde gerileme veya belirginleşme gösterdiğini araştırmak oldu. 30. gestasyon haftasından sonra renal pelvis ön-arka çapı >10 mm olan ve postnatal 28. günden önce başvuran, İYE geçirme öyküsü olmayan 84 ÜPBD'si olan hasta (56'sı erkek, 28'i kız, 100 renal ünite) 12-24 ay (ort.18,7 ay) süreyle prospektif olarak antibakteriyel profilaksi verilmeksizin izlendi. Görüntüleme çalışmaları ünitemizin algoritma protokolüne göre yapıldı. Hastalar birinci hafta, 1. ve 3. aylarda daha sonra üçer aylık aralarla kontrole çağırıldı, kontrollerde idrar incelemesi; gerekirse idrar kültürü alındı. Anneler İYE belirtileri ve koruyucu önlemler açısından bilgilendirildi. Hastaların US bulguları ''Society for Fetal Urology'' (SFU) sınıflamasına göre değerlendirildi: 23'ünde (%27) grade I, 23'ünde (%27) grade II, 20'sinde grade III (%24) ve 18'inde (%22) grade IV hidronefroz saptandı. 68 (%80) hastada tek taraflı; bunların da 46'sında ( %67) sol ÜPBD, 84 hastanın 16'sında (%19) bilateral ÜPBD saptandı. Grade I-II-III hidronefrozu olan böbreklerin % 44,4'ünde (36/81) kendiliğinden tam düzelme, % 22,2'sinde (18/81) kısmi düzelme olurken, % 32'sinde (26/81) hidronefroz derecesinde değişiklik olmadı. SFU grade III hidronefrozu olan bir hastada grade IV'e ilerleme oldu. En yüksek düzelme grade I hidronefrozu olan grupta gözlendi (%70). Grade II ve III'de tam düzelme oranları sırasıyla % 46 ve % 12, kısmi düzelme oranları sırasıyla % 16,6 ve % 54 olarak saptandı. Grade IV hidronefrozlu böbreklerin birinde tam düzelme, %31,5'inde (6/19) kısmi düzelme olurken, %26,3'ünde (5/19) hidronefroz derecesi değişmeyerek konservatif izlendi. Etkilenen böbreklerin % 36,8'ine (7/19) piyeloplasti yapıldı. Ortalama 18,7 ay süre ile izlenen hastalarımızın hiçbirinde üriner enfeksiyon gelişmedi. DMSA sintigrafisi çekildi. Hiçbirinde piyelonefritik skara rastlanmadı. Hidronefroz bilateral olsa da, ileri derecede olsa da, düzenli izlem ve annenin hekimin bilinçli olmasının enfeksiyon gelişmesini önlemede etkin olduğu ve prenatal ÜPBD'si olan bebeklere antibakteriyel profilaksi verilmesine gerek olmadığı sonucuna varıldı. Prenatal hidronefroz tanısı alan bebeklerin, önemli bir oranında hidronefrozun kaybolmadığı; benign seyirli olmasına karşın ileri çocukluk yaşlarında düzenli izlemlerinin gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Ureteropelvic junction obstruction (UPJO) constitutes 44-65% of prenatal hydronephrosis patients. In patients with prenatal hydronephrosis secondary to UPJO, risk of urinary tract infection (UTI) is obscure; there is no study for evidence of antibacterial prophylaxis in these patients. In this study, the aim is to investigate the difference in the risk of having UTI according to degree of hydronephrosis, which babies should undergo prophylaxis. We also aimed to investigate the progress of prenatal hydronephrotic patients secondary to UPJO in the first year of life; the frequency and the way of progression or regression of hydronephrosis. 84 patients wiht UPJO (56 is male, 28 is female, 100 renal units) whom renal pelvic diameter is greater than 10 mm after 30th weeks of gestation and who had applied to the hospital before postnatal 28th day and who had no history of UTI have been followed prospectively for 12-24 months (mean 18,7 months) without antibacterial prophylaxis. Imaging studies were done according to the algorithm protocol of our Pediatric Nephrology department. Patients were called for follow-up at first week, first month and third month, then every three months. At follow-ups, urine analysis and if indicated, urine culture were done. Care givers of the patients were informed about signs of UTI and preventive measures. Patients' sonographic findings were evaluated according to“Society for Fetal Urology”(SFU). There was grade I in 23 (27%), grade II in 23 (27%), grade III in 20 (24%) and grade IV hydronephrosis in 18 (22%) of patients. UPJO was found in 68 (80%) patients unilaterally among whom 46 (67%) patients had lesion on left side. 16 of 84 patients (19%) had bilateral UPJO.Among kidneys with grade I-II-III hydronephrosis, there was complete remission in 44.4% (36/81), partial remission in 22.2% (18/81), no change in 32% (26/81). A patient with SFU grade III hydronephrosis had progressed to grade IV. The highest frequency of remission was observed in patients with grade I hydronephrosis (70%). Rates of complete remission in patients with grade II and III hydronephrosis were 46% and 12% respectively. Rates of partial remission in patients with grade II and III hydronephrosis were 16.6% and 54% respectively. Among grade IV hydronephrotic kidneys, there was complete remission in one, partial remission in 31.5% (6/19), no change in 26.3% (5/19). 36.8% (7/19) affected kidneys underwent pyeloplasty. Our patients were followed for 18.7 months in average and none had UTI. DMSA scintigraphy was performed and no pyelonephritic scar was found in any of them. It was concluded that whether the hydronephrosis is bilateral, high in degree or not, regular follow-up and good care of baby is enough in preventing infections and there is no necessity for antibacterial prophylaxis for babies with prenatal UPJO. It is concluded that, in a significant portion of babies with prenatal hydronephrosis, hydronephrosis does not disappear. Even if it has a benign progression, it is essential to follow such patients later on.