Sayısal veri teyp kayıt cihazı-bilgisayar arabirimi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 4120
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada CNRZ formatında manyetik banda kaydedil miş bilgilerin okunarak RS-232-C asenkron seri iletişim yöntemiyle bilgisayara gönderilmesi ve burada alınan bil gilerin derlenerek veri dosyalarına kaydedilmesini ger çekleştiren bir sayısal band okuyucu dizgesi ve yazılım ları gerçekleştirilmiştir. Okuyucu dizgede önce bandın üzerindeki manyetik işa retler okunarak yükseltilmekte ve CNRZ format ı kuralları ile çözümlenerek 12 bitlik kelimelerden oluşan sayısal bilgi elde edilmektedir. Daha sonra bu sayısal bilgi 4'er bitlik üç kışıma bölünerek çoklayıcılar, seri/paralel kay- dırmalı kayıtçılar ile 8 bitlik ASCII karakterlere çev rilmekte, sonra RS-232-C seri iletişim protokolü için gerekli başlama ve bitirme bitleri eklenerek 10 bitlik RS-232-C uyumlu bilgi oluşturulmakta ve 1488 tümleşik dev resi ile RS-232-C gerilim standartlarında, 19200 baud hızında (IBM PC) bilgisayara gönderilmektedir. Bilgisayar seri kapısına gelen bilgi ilk programımız koşturularak alınmakta ve diskte bir dosyaya yazdın lmak- tadır. ikinci programımız- ile bu bilgi düzenlenmekte ve üçüncü programımız ile bu bilgi anlaşılabilir verilere çevrilmektedir. Band üzerindeki bilgi Datawell dalga ölçer sistemi ile elde edilen dalga yüksekliği bilgisidir. Band üzerinde bunun yanında test, tarih, istasyon, saat gibi başlık bilgileri de kayıtlıdır. Sistemimiz bunları okuyup çözüm- leyerek bilgisayara aktarmaktadır. Bu çalışma ile CNRZ formatı ile veri yüklenmiş band- ların okunması ve bilgisayarla daha sonra çeşitli şekil lerde değerlendirilebilecek şekilde veri dosyalarının oluşturulması için bir sistem geliştirilmesi amaçlanmış tır. 1 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a digital tape reader system which is able to read data recorded on a magnetic casette tape in CNRZ format and, send the data to microcomputer system, (IBM PC system) via RS-232-C asencron serial interface protokol and to organize, and save them to a data file is implemented. In the reader system first the magnetic pulses on the tape is read, amplified and analized with the rules of CNRZ format and later digital data consisting of 12-bit words is obtained. And afterwords, this data is divided into three 4-bit words and converted to 8-bit ASCII words with the help of multiplexers and serial/parallel shift registers circuitry. Then the necessary start and stop bit, required by RS-232-C protokol is added and by 1488 integ rated circuit sent to the RS-232-C port with' 19200 baud rate. The data arrived at the RS-232-C port of computer is taken and saved in a data file in the disk, with the second program this data is organized and with the third program this is translated to understandable data. The data on the cassette tapes is the wave height information which is logged by the Datawell waverider system. Besides the wave height data, there exists the header information such as test, date, station number, time. Our system reads and sends them to computer. With this work, it is intended to realize a system by which the magnetic tapes loaded in CNRZ data format is read and obtained the data files of which can be used for various purposes. Ill