İhracatın sektörel analizine ilişkin fonksiyonel bir araştırma
Functional research on analysis of sectoral export
  1. Tez No: 556
  2. Yazar: AYŞENUR TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET ÎHRACATIN SEKTÖREL ANALÎZÎNE ÎLÎŞKÎN FONKSİYONEL BÎR ARAŞTIRMA YÜKSEK LÎSANS TEZÎ TC GAZİ ÜNÎVERSÎTESÎ FEN BÎLÎMLERÎ ENSTİTÜSÜ Ayşenur TOPÇUOGLU MART-1985 Tezde ihracat ele alınmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluş tarihinden günümüze kadar ihracatımızın ge çirdiği evreler incelenmiştir. Ayrıca ihracat mevzuatı da kısaca gözden geçirilmiştir. Konunun esası ihra catı teşvik tedbirleridir. 1970 yılından itibaren sayısal olarak bir model çerçevesinde ele alınan bu tedbirlerin ihracatımız üzerine etkileri araştı rılmış, bu araştırmada Kademeli Çoklu Regresyon tek niği bilgisayar yardımı ile kullanılmıştır. Analizde (T) ve (F) testleri yapılmış, sonuçta ihracatımızı olumlu yönde etkileyen tedbirler etki derecelerine göre (en etkiliden başlamak üzere) saptanıp sıralan mıştır. Böylece ihracatımızı en çok etkileyen tedbirler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT -FUNCTIONAL RESEARCH ON ANALYSIS OF SECTORAL EXPORT Master Thesis GAZI UNIVERSITY SCIENCE INSTUTION STATISTICS DEPARTMENT Ayşenur TOFÇUOGLU March-1985 Export has been examined in this thesis. Starting from the establishment of The Republic of Turkey up to this date, the development period of the export has been evaluated. Also export policy has been re-examined. The basic idea is the promotion of exports. Starting from 1970* s with the frame work of a numerical model, the effects of these measures (mentioned in this thesis) on export has been examined and Step wise Multiple Regression through the help of computer has been utilized. (T) and (F) tests are applied in the analysis and the most effective measures has been determined and alined. Finally an outline of the measures have been analysed in this thesis.