Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda etiyolojik faktörlerin değerlendirilmesi: Serumda bor ve selenyum düzeyleri
Assessment of etiologic factors in children with attention deficit hyperactivity disorder: Serum levels of boron and selenium
- Tez No: 412029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK MISTIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukluk çağının en yaygın psikiyatrik bozukluğudur. Dikkat, konsantrasyon, hareket ve dürtü kontrolünde bozukluk ile karakterizedir ve sıklıkla erişkinlikte de devam eder. Hastalık çocuğu, ailesini, okul ve sosyal çevresini olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle önemli bir halk sağlığı problemidir. Etiyolojisi multifaktöriyeldir, çeşitli genler, biyolojik ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Eser element eksikliği, multifaktöryel nedenlere bağlı ve etiyolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir bozukluk olan DEHB'nun etiyolojisinde rol oynayabilir. Eser elementlerden selenyum ve borun beyin gelişimi ve kognitif fonksiyonlar üzerine olumlu etkileri bilinmektedir. Bu çalışmada DEHB olan çocuklarda sosyodemografik özelliklerin etiyolojideki yeri ve serum selenyum ve bor düzeylerinin DEHB'daki rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubuna DSM-IV DEHB kriterlerini karşılayan 30 çocuk ve kontrol grubu olarak sağlıklı 20 çocuk alınmıştır. Sosyodemografik veri anketi, yıkıcı davranım bozuklukları için DEHB semptomlarını belirlemek amacıyla DSM-IV'e dayalı tarama ve değerlendirme ölçeği, Conners öğretmen değerlendirme ölçeği, Conners aile değerlendirme ölçeği çocukların ebeveynleri ve öğretmenlerine doldurtulmuştur, kognitif foksiyonlar için Wechsler çocuklar için zeka ölçeği uygulanmış ve serum selenyum ve bor düzeyleri atomik absorbsiyon spektrofotometri yöntemiyle ölçülmüştür. Cinsiyet dışında, sosyodemografik verilere bakıldığında DEHB ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Uygulanan ölçeklerde puanların tümü DEHB grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ayrıca DEHB grubunda Wechsler x Çocuklar için Zeka ölçeği performans zeka puanları kontrollerden düşük bulunmuştur. Serum selenyum ve bor düzeyleri de DEHB grubunda belirgin olarak düşük tespit edilmiştir, bu düşüklük istatistiksel olarak anlamlıdır. Bu sonuçlar, DEHB olan çocuklarda antioksidan enzim savunma sistemi işlevlerinde azalma olduğunu ve bu nedenle biriken serbest radikallere bağlı olarak beyin dokusunda örselenmenin olabileceğini destekleyebilir. Sonuç olarak bu çalışma, bu konuda yapılacak olan geniş örneklemli araştırmalar için bir basamak olabilir
Özet (Çeviri)
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is the most commonly diagnosed psychiatric disorder of childhood. It is characterized by deficits in attention, concentration, activity and impulse control and often persist into adult life. Disorder is impacted of child, his or her family, schools and social life negatively. For these reason it is a major public health problem. Etiology of ADHD is multifactorial, it is thought to result from the combined effects of several genes, and interactions with the biologic and environment factors. Trace elements, although the exact etiology of ADHD remains unknown and multifactorial, may have role in ADHD etiopathogenesis. Selenium and boron are trace elements; they act evolution of brain and cognitive function positive. In this study it was aimed to determine the sociodemographic characteristics and the rol of selenium and boron in ADHD etiology. The study group was consisted of 30 children met DSM-IV criteria for ADHD and healthy 20 children constituted the control group. Sociodemographic information form, DSM-IV based child and adolescent behavior disorders screening and rating scale, Conners rating scales for parents and Conners rating scales for teachers were completed by parents and teachers of the children to assess ADHD symptoms, cognitive functions were evaluated using Wechsler intelligence scale for childrenrevised (WISC-R) test and serum selenium and boron level have been measured with atomic absorbtion spectrophotometry method for each child. As there were no significant difference between study and control groups for sociodemographic characteristics other them gender. All scores of scales rating the ADHD symptoms of children in the study group were significantly higher than xii normals. In addition, ADHD group demonstrated poor score on performance rating of WISC-R when compared with the control group. Serum selenium and boron levels of children with ADHD were significantly lower than normals, it was statistically significant. These results could suggest that children with ADHD have poor activity of antioxidant enzyme system, for that reason free radicals accumulation could be damaged brain tissue. At a result, this study may be a step for large sample researches