Rejyonal ntravenöz anestezi (rva) tekniginde lidokain, lidokain+deksmedetomidin ve lidokain+neostigminin karsılastırlması
Rejyonal ntravenöz anestezi (rva) tekniginde lidokain, lidokain+deksmedetomidin ve lidokain+neostigminin karsilastirlmasi
- Tez No: 412028
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜRA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
RVA; ameliyat sonrası komplikasyonların az olması, maliyetinin düsük olması, kolay uygulanabilmesi, teknigin kolaylıgı nedeniyle sık tercih edilen bir yöntemdir. Çalısmamızda; RVA uygulamasında lidokaine deksmedetomidin ve neostigmin ekleyerek hemodinamik stabiliteyi etkilemeden cerrahi analjezi baslangıç zamanının kısaltılmasını, perioperatif anestezi ve analjezi kalitesinin artırılmasını ve postoperatif analjezi süresinin uzatılmasını amaçladık. Çalısmamıza 15-65 yasları arası, ASA I-II grubu 60 hasta üst ekstremite operasyonları sırasında üç gruba ayrılarak Grup-K'ya 3 mg/kg lidokain; Grup-D'ye 3 mg/kg lidokain ile beraber 1 mcg/kg deksmedetomidin; Grup-N'ye ise 3 mg/kg lidokain+0.5 mg neostigmin verilerek RVA uygulandı. Peroperatif ve postoperatif ilk bir saat süresince kalp atım hızı, kan basıncı, spO2, solunum sayısı, VAS, sedasyon skoru kaydedildi. Motor ve sensoryal blok baslangıç ve bitis zamanları ile ilk analjezik gereksinim süreleri izlendi. statistiksel analizler NCSS 2007 paket programı ile yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Regional Intravenous Anelgesia (RIVA) is often a preferred method due to its less complications after surgery, low costs, easy implementationand technical eases. We aim to extend the duration of postoperative analgesia by adding dexmedetomidine to lidocaine and neostigmine without affecting hemodynamic stability and the shortening of the surgical analgesia initial time and increasing the quality of perioperative anesthesia and analgesia at RIVA. MATERIAL METHOD The sixty patients between the ages of 15-65, ASA I-II divided into three groups during upper extremity operations. RIVA was applied to Group-K with 3 mg / kg lidocaine; to Group-D with 3 mg / kg lidocaine together with 1 mcg / kg dexmedetomidine and to the Group-N with 3 mg / kg lidocaine + 0.5 mg of neostigmine.The heart rates, blood pressures, SpO2, Respiratory Rate, Visuel Pain Score (VPS) and Sedation Scores were recorded at peroperative first hour and postoperative period.The initial and final time of Motor and Sensory blocks were observed.