Bingöl'de yerel siyasal alan ve siyasal katılımı etkileyen sosyolojik faktörler
Local political area and sociological factors that affect political participation in Bingol
- Tez No: 412056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın hedefi, Pierre Bourdieu'nun yapısal inşacı sosyoloji teorisi ile Bingöl ilinin siyasi profilini ve siyasal katılım sürecinde katılımcıların davranışlarını etkileyen sosyolojik faktörleri analiz etmektir. Yapısal inşacı sosyoloji, çağdaş sosyoloji teorisi alan'ında özel bir konuma sahiptir. Yapısal inşacı sosyoloji teorisini temel referans alarak 21. yy' da ülkelerin ve bireylerin dengelerine etki eden temel kurumlardan olan siyaset kurumunun konumu ve etki alanını Bingöl özelinde incelenmeye çalışılmıştır. Yerel siyasal alan, demokrasinin evrensel normları ve pratiği ile söz konusu olan birlikteliği tartışılmaz ön kabul haline gelmiştir. Bu çerçevede tezin temel örnekleminde bulunan Bingöl ilinin siyasal yapısı ve siyasal katılım sürecinde katılımcıların demokratik davranışlarının analiz edilmesi ülkenin ve ilin demokratik eylemlerine ışık tutulacağı düşünülmüştür. Bu bağlamda ilin siyasi yapısında etkinliğini koruyan sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, parti liderleri ile derinlemesine mülakat yapılarak, transkripsiyon (söylem analizi) yöntemi ile ilin siyasi profili çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze sociological factors that have impacts on participants' behaviors during the process of political participation and political characteristics of Bingol by considering the structural constructive sociological theory of Pierre Bourdieu. Structural constructive theory has started to play an important role among contemporary sociological theories. It has been attempted to be investigated the position and impact area on specific to Bingol city of politics institution which affects the balances of countries and individuals as being one of main social institutions by referring to structural constructive theory. Local political area has been shaped with universal norms of democracy and their implementations. In this context, Bingol's, which is in the fundamental sample of thesis, political structure and analyzing democratic attitudes of participants in the political participation process have been considered shedding light on the democratic acts of Bingol city and Turkey. Therefore, it has been attempted to characterize the political structure of the city by being used transcription method and in-depth interview with nongovernmental organizations, opinion leaders and party leaders that have efficiency on the political structure of the city.