Türkiye'nin Kırgızistan ile dış ticaretinin yapısal ve sektörel analizi
Structural and sectoral analysis of foreign trade between Turkey and Kyrgyzstan
- Tez No: 412069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM İNANÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılması sonucu bağımsızlığına kavuşan Kırgızistan piyasa ekonomisine geçiş ve reformların uygulanması sürecinde yüksek enflasyon, işsizlik gibi ciddi makroekonomik sorunlar yaşadı. Kırgızistan bağımsızlığının ardından uygulanan kamu mallarının özelleştirilmesi sonucunda büyük kayıplara uğramıştır. Düzenli bir politika uygulanmadan gerçekleştirilen özelleştirmenin sonucunda sanayi, tarım, hayvancılık sektöründe çalışan halk işsiz kalmıştır. Merkezi plan uygulamasından liberal sisteme hızlı bir geçiş yapan Kırgızistan'ın piyasa ekonomisine uyum süreci oldukça zor olmuştur. Kırgızistan bağımsızlığının ilk on yılında yeni sistemin oturmasından dolayı ülke ekonomisi zor seneler yaşamıştır. 2000'li yılların başında ise dışa açılmanın sonucunda ülke ekonomisinde olumlu sonuçlar görülmüştür. Bu tez çalışmasında SSCB sonrası bağımsızlığını kazanan Kırgız Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki dış ticaret gelişimi incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, Kırgızistan'ın ekonomik durumu ve dış ticareti gözden geçirilerek yapısal ve sektörel özellikleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde de Türkiye ile Kırgızistan arasındaki dış ticaretin yapısal ve sektörel özellikleri yıllar itibariyle ortaya konulmuş ve üçüncü bölümlerinde ise, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki yatırım ilişkileri ve dış ticaretin hacminin yıllar itibariyle gelişimi göz önüne alınarak dış ticaretin SITC sınıflandırması ile mal grupları bazında analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Kyrgyzstan underwent a process of serious macroeconomic problems in the process of transition to market economy and of implementation of reforms after independence from the USSR in 1991. Kyrgyzstan had great losses because of privatization policies caused unemployment in agriculture industry sectors. Kyrgyzstan people need time to understand the new liberal system. Kyrgyzstan economy had a difficult situation in the first decade of getting independency because of transforming a new economic system. Positive effects of opening world on economy can be seen in the first years of second decade. Because of the privatization from the beginning of the independency and the decrease in productivity, unemployment increased and the decrease in productivity, unemployment increased and because of this, migrations between the regions and migrations to the other countries started. Progress in foreign trade between Turkey and independent Kyrgyzstan in Post Soviet Union period is the main theme of this research. The first section of the paper gives us about Kyrgyzstan's economy and types of foreign trade. The second and third sections include structural and sectoral analysis of foreign trade. The main purpose of this study is to analyze the Turkey-Kyrgyzstan's foreign trade on the basis of commodity groups. In this context, problems that Turkey deals with Kyrgyzstan and its solutions were also reviewed in this thesis.