Firma büyüme performansının dinamikleri
Dynamics of firm growth performance
  1. Tez No: 412070
  2. Yazar: MUSTAFA KENAN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Firma büyümesi ülke ekonomisinin sergilediği performansın önemli bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Günümüzün dinamik ve rekabetçi iktisadi ortamında firmaların hayatta kalmaları ve başarıları firma büyümesinin bir zorunluluk olarak değerlendirilme-sini gerektirmektedir. Firmalar açısından büyüme stratejilerinin zamanlaması, doğru büyüme oranı ve büyüme kanalının belirlenmesi oldukça karmaşık organizasyonel değerlendirme süreçlerini içermektedir. Dolayısıyla firma yöneticileri farklı türden zorluklarla karşı karşıya kalmakta ve bu zorluklar çeşitli farklı beceriler gerektirmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların büyüme performansları üzerinde etkili olan temel dinamikler incelenmektedir. Firmalara özgü ayırt edici faktörler bağlamında büyüme olgusunun ele alınmasıyla mukayeseli bir yaklaşım geliştirilmektedir. Firma büyüme performansının çeşitli seviyelerinde büyüme dinamiklerinin etkilerinin analiz edilmesi suretiyle büyüme olgusuna daha kuşatıcı bir yaklaşım geliştirmek amaçlanmaktadır. Firma büyüme performansını etkileyen temel dinamikler çeşitli ekonomik testlere tabi tutularak analiz edilmektedir. Bu çalışma büyüme performansının temel dinamiklerinin firmaları ayırt edici faktörlere göre farklı yapısal özellikler arz ettiğini ve büyüme performansının çeşitli seviyelerinde farklı dinamiklerin etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Bu bakımdan başta firmaların büyüme stratejilerinin şekillendirilmesinde olmak üzere devlet kurumlarına, finansal kuruluşlara ve yerel yönetimlere firma büyümesini teşvik edici politika geliştirmede destek sağlayabilecek ampirik bulgular sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Firm growth is regarded as an important indicator of a country's economic performance. In today's dynamic and competitive economic environment firms' survival and success requires firm growth to be considered indispensable. The timing of growth strategies, determination of the true growth rate and the growth channels involve highly complex organizational assessment processes. Therefore firm managers face different kind of challenges and these challenges require a variety of different set of skills. In this study, the fundamental dynamics affecting the growth performances of the firms operating in Turkish industrial sector are analysed. A comparative approach is developed by examining the firm growth phenomenon within the context of distinguishing firm-specific-factors. An overarching approach to firm growth phenomenon is intended to be developed by analysing the effects of growth dynamics on several levels of the growth rate distribution. Fundamental dynamics of firm growth are analysed by utilizing several econometric models and tests. This study reveals the fact that fundamental growth dynamics affecting firm growth performance display different structural characteristics depending on the firm specific distinguishing factors and that at various levels of firm growth rate distribution different dynamics affect firm growth performance. In this regard, particularly in shaping firm growth strategies, this study provides firms, state institutions, financial institutions and local governments with valuable empirical evidence that may support the development of policies encouraging firm growth activities.