Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) çerçevesinde sigorta işletmelerinde muhasebe uygulamaları
Accounting practices in insurance businesses in the context of International Financial Reporting Standards (IFRS)
- Tez No: 412112
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
İlk insandan beri insanlar canlarını ve mallarını koruma güdüsüyle hareket etmiştir. Ticaretin uluslararası olarak artmasıyla tüccarların mallarını koruma güdüsü sigorta kavramını ortaya çıkarmıştır. Sigorta şahısların varlıklarını kaybetme riskini belirli bir bedel karşılığında başka kişi ve kurumlara aktarılmasını ifade etmektedir. Sigorta şirketleri yapısından ötürü diğer şirketlerin kullandığı finansal tablolar ile etkin bir raporlama gerçekleştirememektedir. Bu yüzden kendilerine has finansal tabloları ve muhasebe kuralları bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı; sigorta sektöründe ulusal ve uluslararası muhasebe uygulamalarını araştırmak, benzerlikleri ve farklılıkları irdelemektir. Uluslararası bağlamda günümüzde en çok kullanılan muhasebe uygulaması Uluslararası Muhasebe Standartlarıdır. Muhasebe standartları içerisinde sigorta sözleşmelerini ilgilendiren standartlar da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ülkelerin kendi ulusal standartları ve sigorta şirketleri uygulamaları bulunmaktadır. Çalışmada bu standartlar arasında benzerlikler ve farklılıklar incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında, sektörün uluslararası muhasebe standartlarına göre hazırlanmış finansal tablolar ile ulusal yönetmeliklere göre hazırlanmış finansal tablolar arasında ortaya çıkacak farklılıklar detaylı olarak gösterilmiş ve uygulanması durumunda sigorta şirketlerinin olduğundan daha büyük aktif büyüklüğüne ve karlılığa sahip olacakları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of civilization, mankind has acted with the protection of life and property instincts. Traders' instinct of protection of their properties has created insurance concept by increase in international trade. Insurance represents the risk distribution of losing the assets of individuals within other individuals and institutions for a certain price. With their structure, insurance firms cannot perform efficient reporting by financial tables used by other firms. Therefore, they have their own financial tables and accounting rules. The aim of this study is researching national and international accounting practice, and examining similarities and differences. The most commonly used accounting application in an international context is International Accounting Standards. In accounting standards, there are rules related with insurance contracts. Moreover, there are their own national standards and insurance firms' applications of countries. In the study, the differences and similarities between these standards were examined. In the application of the study, the differences occurred from financial tables prepared according to international accounting standards and national regulations were illustrated in detail. It is observed that when international accounting standards were applied, insurance companies would have a larger asset size and profitability than they used to be.