Amarna Çağı'nda Ön Asya toplumları arasında diplomatik ilişkiler
Diplomatic relations among the Asia Minor societies in Amarna Age
- Tez No: 412119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Tezimizde Eskiçağda Mısır'ın Yeni Krallık döneminde yaşanmış olan Amarna Çağında Mısır, Suriye-Filistin, Mezopotamya, Anadolu ve Kıbrıs'taki siyasi yapılanmaların yaptığı yazışmalar ele alınmıştır. M.Ö 1390-1322 yılları arasında yaşanan bu dönem eskiçağ tarihinde uluslararası diplomasinin en yoğun olduğu dönem olarak nitelendirilmiştir. Hem Mısır'a gönderilen hem de Mısır'ın göndermiş olduğu mektuplar üzerinden Amarna Çağı hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız üç ana başlıktan oluşmuştur. Birinci bölümde Yeni krallık öncesinde Mısır'ın Hyksos tehlikesiyle mücadelesinden ve ardından Yeni Krallık dönemindeki gelişmelerden, III. Amenhotep ve onun Amarna Çağındaki konumundan bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise IV. Amenhotep Dönemi, dinde reform hareketi, Amarna Çağı ve Mısır'ın bu dönemdeki çağdaşı olan devletler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Amarna arşivinin bulunması, Amarna arşivindeki devletlerarası yazışmalara dair mektuplar ışığında bu dönem değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis that took place during the Amarna Age in Ancient Egypt Kingdom of Egypt, Syria, Palestine, Mesopotamia, Anatolia, and Cyprus their political correspondence embodiments are discussed in. In the ancient history of this period it occurred between 1390-1322 years BC is considered to be the most intense period of international diplomacy. The information which was tried to give through letters about Amarna Age was sent to Egypt and also delivered from Egypt. Our work consists of three main topics. In the first part of the fight against the Hyksos Egypt's New Kingdom before and after the danger of the development of the New Kingdom period, III. Amenhotep and his place in the Amarna Period was mentioned. The second part IV. Amenhotep period, the reform movement in religion, Amarna Period and Egypt were informed about the contemporary state in this period. In the third and last part of the discovery of the Amarna archive, in the Amarna archives interstate correspondence of this period are evaluated relating to the light on letters.