Morris su labirenti uzaysal öğrenme ve bellek modelinde, sıçan hipokampüsünde histon asetilasyonu ve histon deasetilaz inhibitörünün etkisi
The role of histone acetylation and inhbition of hdac on spatial learning and memory in morris water maze in rat hippocampus
- Tez No: 412454
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN HAKAN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda, epigenetik değişikliklerin öğrenme ve bellek oluşumunu etkilediğine dikkat çekilmektedir. Özellikle histon asetilasyonu ve DNA metilasyonunun öğrenme ve bellek oluşumunu birlikte düzenlediği gösterilmiştir. Bu çalışmada Morris su labirentindeki eğitimler sırasında sıçanların hipokampüsünde meydana gelen H2B asetilasyon değişiminin ve histon deasetilaz inhibitörü sodyum bütiratın öğrenme ve bellek üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. İmmunhistokimyasal incelemede hipokampüs CA1 bölgesinde H2B asetilasyonunun, yüzme eğitimlerinin erken evrelerinde (1. ve 2. günler) arttığı saptandı. Sodyum bütiratın normal sıçanlarda öğrenme ve bellek performansını etkilemediği, ancak skopolamin verilerek performansı bozulan sıçanlarda bu bozulmayı kısmi olarak düzelttiği saptandı. Elde edilen sonuçlar H2B'nin asetilasyonunun öğrenmenin ilk evrelerinde rol oynadığını ve deasetilasyonun inhibe edilmesinin öğrenme ve bellek üzerine kısmi bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been pointed out that epigenetic changes effect learning and memory formation.Particularly, it has been shown that histone acetylation and DNA methylation work in concert to regulate learning and memory formation.We aimed to examine whether in acetylation of H2B within rat hippocampus alters by trainings in the Morris water maze test and the histone deacetylase inhibitor, sodium buytrate,effects on learning and memory performance. In the immunohistochemical examination, it was found that H2B acetylation in area CA1 of hippocampus increased during the early stage of swimming trials (first and second days) Sodium butyrate did not effect learning and memory performance of normal rats; however, it partially ameliorated learning and memory disruption induced by scopolamine. Our results show that acetylation of H2B plays role in the early stage of learning and inhibition of deacetylation partially ameliorated learning and memory performance.