Luteolin'in meme kanserinde olası iyileştirici rolünün araştırılması
İnvestigation of the possible role of luteolin in breast cancer
  1. Tez No: 412453
  2. Yazar: NİHAYET KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER DIBIRDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı in vivo Erhlich asit meme tümör modelinde, serum ve doku örneklerinde luteolinin arginaz enzim aktivitesi, ornitin ve poliamin (putresin, spermidin, spermin) düzeyleri üzerine etkilerini incelemektir. Dişi balb/c fareler, sağlıklı kontrol, sağlıklı tedavi, tümör kontrol, tümör tedavi 1 ve tümör tedavi 2 olmak üzere gruplara ayrıldı. Farelerin sol bacak iç bölgesine subkutan olarak 0.2 mL Ehrlich asit tümör hücresi enjekte edildi. Luteolin 5 mg/kg/gün ve 10 mg/kg/gün dozlarında 12 gün boyunca sağlıklı tedavi, tümör tedavi 1 ve tümör tedavi 2 gruplarına intraperitoneal olarak verildi. Luteolin hidroksile flavinoid yapısında, güçlü antioksidan, antiinflamatuvar, antikanserojen aktivitelere sahip bir flavonoiddir. Luteolin, çeşitli kanser hücrelerinin hücre sağ kalım yolaklarını baskılayarak ve apoptoz yolaklarını uyararak, tümör hücrelerinin ölümüne neden olmakla birlikte sitotoksik tedaviye duyarlı hale gelmelerini de sağlamaktadır. Daha önce yapılan birçok çalışmayı destekleyerek, sağlıklı hayvanlara tümör implantasyonumuz istatistiksel olarak artmış serum arginaz ve poliamin düzeyleri ile sonuçlanarak, bu artmış üretimin sorumlusunun tümör hücreleri olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of luteolin treatment on enzymatic activity of arginase, ornithine and polyamine levels (putrescine, spermidine spermine) in serum and cancer tissues in in vivo Erhlich ascites breast cancer model. Balb/c female mice were divided randomly into following groups: healthy control, healthy treatment, cancer control, treatment 1 and treatment 2. 0.2 mL Ehrlich ascites tumor cells was inoculated subcutaneously to medial part of left hind leg. Healthy treatment and treatment 1 groups, and the treatment group 2 were given 5 mg/kg and 10 mg/kg dose of luteolin, intraperitoneally, for a 12 days period, respectively. Luteolin has a hydroxylated flavonoid structure and shows potent antioxidant, anti-inflammatory, and anticarcinogenic properties. Luteolin not only leads to cell death in various tumors by suppressing cell survival pathways and stimulating apoptotic pathways, but also sensitize them to cytotoxic therapy.