MCF-7 meme kanseri hücre soyunda Türkiye'de yetişen morus nigra meyvesinin sitotoksik ve apoptotik etkilerinin incelenmesi
Investigation of morus nigra fruit's cytotoxic and apoptotic effects which is growing in Turkey on MCF-7 breast cancer cell line
- Tez No: 412475
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YILMAZ AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dutsu meyveler; antosiyaninler, flavanoidler ve fenolik asitler gibi doğal antioksidanları içeren iyi birer doğal kaynaktırlar. Yüksek antioksidan enzimlerine ve serbest radikal inhibitörleri gibi etkili olabilen oksijen radikal süpürücü aktiviteye sahiptirler ve hasarlara karşı koruma sağlarlar. Bu meyveler arasında yer alan dut meyvesi; kara dut (Morus nigra), beyaz dut( Morus alba) ve kırmızı dut (Morus rubra) olarak 3 genel türden oluşmaktadır. İçerdiği önemli miktarda değerli antosiyanin içeriğinden ötürü kara dutun kanser gelişimi üzerine potansiyel antikarsinojenik etkileri olması çok muhtemeldir. Bu amaçla çalışmamızda, in vitro hücre kültürü yöntemlerini kullanarak, insan meme kanseri hücre soyunda, kara dutun sitotoksik ve apoptotik etkilerini incelemeyi hedeflemekteyiz. Çalışmamızda kullanılacak MCF7 meme kanseri hücre soyu, en yaygın gözlenen meme kanserini örnekleyen östrojen reseptör pozitif ER+ özelliktedir. Kontrol olarak invaziv olmayan meme epitel hücre soyu MCF10A kullanılacaktır. Bu iki tip hücre soyunda karadut ekstraktlarının hücre canlılığı üzerinde karşılaştırmalı etkisi incelenerek, karadutun meme kanserinde olası preventif/ baskılayıcı etkilerinin belirlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Berry fruits are a good source of natural antioxidants such as anthocyanins, flavonoids, and phenolic acids. They have high antioxidant enzymes and oxygen radical scavenging activities which could be as affective as free radical inhibitors and provide protection against harmful damage. Mulberry fruit has three main species; white (Mogus alba), red (Morus rubra) and black (Morus nigra). Antioxidant activities of mulberry species are generally caused by their phenolic compounds, especially anthocyanins. Due to the fact that black mulberry has a significant amount of valuable anthocyanin content, it is very likely to have a anticarcinogenic potential impact in the development of cancer. For this purpose, in the our study using the methods of in vitro cell culture, we aim to investigate the cytotoxic and apoptotic effect of the black mulberry in the human breast cancer cell line. İn this study, MCF7 breast cancer cell line will be used, which has estrogen receptor-positive breast ER + property that exemplifies the most commonly observed breast cancer. MCF10A non-invaziv breast epithelial cell line will be used as a control. On these two types of cell line, examining comparative effect of mulberry extracts on cell viability , we will aim to determine preventive / suppressive effects of mulberry in the breast cancer.