Meme kanseri hücre soylarında ß katenin ve proliferasyon ilişkisi
Correlation between ß catenin expression and proliferation rate in breast cancer cell lines
- Tez No: 203173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KOYUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZETBu çalışmada meme kanseri hücre soyları MDA-MB 231, MCF-7 ve T47D hücrelerinde ß katenin ve fosfo ß katenin ekspresyonu immünositokimyasal olarak incelendi. MDA-MB 231 hücrelerinde nükleer lokalizasyonlu ß katenin ekspresyonu saptandı. Fosfo ß katenin ekspresyonu bazı hücrelerin nukleus ve nukleusa yakın bölgelerinde izlendi. MCF-7 hücrelerinde ß katenin ekspresyonu hücre membranında lokalize idi, fosfo ß katenin ekspresyonu ise gözlenmedi. T47D hücrelerinde ß katenin ekspresyonu hücre membranında lokalizasyon gösterirken, fosfo ß katenin ekspresyonu az sayıda hücre membranında zayıf olarak izlendi. Hücrelerin proliferasyon düzeyi BrdU işaretleyicisi kullanılarak immünositokimyasal olarak incelendiğinde MDA-MB 231 hücrelerinin proliferasyon oranının en yüksek oranda olduğu gözlendi. En düşük proliferasyon oranı ise T47D hücre soyunda tespit edildi.Sonuç olarak, MDA-MB 231 hücre soyunda ß katenin ekspresyonunun nukleusta lokalize olması ve proliferasyon hızının daha yüksek olması bu hücrelerin MCF-7 ve T47D hücrelerine göre daha malign karakterde olmasıyla uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study the expression of ß catenin and phospho ß catenin were examined immunocytochemicaly in MDA-MB 231, MCF-7 and T47D breast cancer cell lines. In MDA-MB 231 cells ß catenin expression was observed in the nucleus. Phospho ß catenin expression was observed in the nucleus and perinuclear area of some cells. ß catenin expression was localized in the cell membrane in MCF-7 cells, whereas phospho ß catenin expression wasn?t observed in these cells. In T47D cells, ß catenin expression was localized in the cell membrane and phospho ß catenin expression was weakly observed in the cell membrane of a few cells. We examined cell proliferation rate immunocytochemically using BrdU proliferation marker and we observed the highest proliferation rate in MDA-MB 231 cells. The lowest proliferation rate was observed in T47D cell lines.In conclusion, higher proliferation rate and nuclear localization of ß catenin expression in MDA-MB 231 cells is compatible with its malign character compared to MCF-7 and T47D cells.