Deneysel olarak geliştirilmiş MTA materyallerinin balb c3 fare fibroblastlarının canlılık, apoptoz ve proliferasyon oranı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Effects of experimental mta materials on viability, apoptosis rate and proliferation rate of balb C3 mouse fibroblasts
- Tez No: 412494
 - Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM KEMAL SÜBAY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı, deneysel olarak geliştirilmiş MTA materyallerinin (DMTA-1 bizmut oksitli ve DMTA-2; kalsiyum tungstenli), piyasada satılan bir MTA (ProRoot MTA) ve ZOE içerikli bir materyal (IRM) ile karşılaştırmalı olarak sitotoksisitenin değerlendirilmesidir. Çalışmada, 3T3 fare fibroblast hücreleri kullanılmıştır. Hücreler üzerinde, doğrudan temas yöntemiyle 24, 48 ve 72 saatlerde, canlılık ve apoptoz belirtimi yapılmıştır. Hücrelerin çoğalma paterni, histokimyasal olarak belirlenmiş ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir (p 0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate cytotoxicity of experimental MTAs (DMTA-1, DMTA-2), compared with ProRoot MTA and IRM. Materials were tested in set states. The growing pattern, viability and apoptosis rate of 3T3 fibroblast cells were assessed after 24, 48 and 72 hours by flow cytometry. The growing pattern of cells was also determined immunohistologically and analysed statistically. In IRM group, there was no stained cell in S phase. At 24 hours, there was no statistically difference betwen groups (p>0.05).