Romatoid artrit hastalarında egzersiz sonrası kalp hızındaki düzelmenin değerlendirilmesi
The evaluation of heart rate recovery in rheumatoid arthritis patients
- Tez No: 412530
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR PIRILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Romatoid artritte hem hastalığa hem de kullanılan ilaçlara bağlı olarak kalp tutulumu olabilmekte ve çoğunlukla sessiz seyretmektedir (53). Kapaklar, ileti sistemi, miyokard, endokard, perikard ve koroner arterler yani kalple ilgili tüm yapılar romatoid artritte tutulabilmektedir (2). Bu nedenle kardiyovasküler riskin değerlendirilmesi ve ani kardiak ölüm riskinin öngörülmesi çok önemlidir. Egzersiz sonrası kalp hızı toparlanma indeksi (HRR), kardiak otonomik aktivitenin sağlıklı ve kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde belirlenebilmesine yarayan basit bir ölçümdür. Mortaliteyi belirlemede güçlü bir indeks olup son zamanlarda üzerinde daha çok çalışılmaya başlanmıştır. Bizim çalışmamızın amacı romatoid artritli hastalarda kontrol grubu ile egzersiz sonrası kalp hızındaki düzelmenin karşılaştırılmasıydı. Retrospektif incelediğimiz aktif eklem veya kardiyak yakınması olmayan romatoid artritli hastaların Efor testlerinde Heart Rate Recovery'nin 1. dakikasında kontrol grubuna göre azalma saptadık ki bu kardiyak otonomik disfonksiyonun özellikle kalp hızı toparlanma döneminde ilk dakika üzerinde etkili olan vagus tutulumunun bir göstergesiydi. Bizim çalışmamızda hasta grubunda kontrol grubuna göre HRR'de belirgin azalma saptandı ve HRR1-HRR5 arası ani azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu. HRR'nin 1-5. dakika arasında çıkan anlamlı hızlı azalma düşündürmektedir ki, romatoid artritli hastalarda sadece vagus disfonksiyonu değil aynı zamanda sempatik sistemde de etkilenme vardır. Egzersiz sonrası kalp hızı toparlanma döneminde 1-5.dakikalar arasını özellikle sempatik sistemin yönettiği düşünülürse romatoid artritli hastalarda sempatik sistem disfonksiyonu üzerine daha çok çalışma yapılması gerekliliği doğmaktadır. Elde ettiğimiz bu sonuçlar ileride yapılacak çalışmalara ışık tutabilecektir. Anahtar kelimeler; Romatoid artrit, Heart rate recovery, Kardiyak otonomik aktivite, Vagus tutulumu, Sempatik sistem disfonksiyonu
Özet (Çeviri)
In rheumatoid arthritis, cardiac complications can be seen both due to the disease and secondary to medical therapies and they are mostly asymptomatic (53). All of the structures in the heart such as, cardiac valves, conductory system, myocardium, endocardium, pericardium can be affected in rheumatoid arthritis (2). Therefore it is important to evaluate the cardiovascular risk and predicting the risk of sudden cardiac death. Heart rate recovery (HRR) is a simple test used to determine the cardiac autonomic activity in patients with cardiovascular disease and healthy subjects. It is a reliable index to determine mortality and there are many different studies about this subject recently. We aimed to compare the heart rate recovery indices between patients with rheumatoid arthritis and control subjects. According to our findings there was a reduction in rheumatoid arthritis patients without active joint disease or frank cardiac involvement compared to control subjects in heart rate from the rate at peak exercise to the rate at the 1st (HRR1) minute after the cessation of exercise stress testing, thus this finding shows cardiac autonomic dysfunction, especially vagus dysfunction in HRR1. In our study, there was a notable decrease in HRR in patients compared to control subjects and the sudden decrease between HRR1 and HRR5 was statistically significant. The significant sudden decrease between HRR1 and HRR5 shows that there is a dysfunction in not only in vagus but also in sympathetic system. Considering, the sympathetic system is more effective between HRR1 and HRR5, there should be more studies about dysfunction of sympathetic system in rheumatoid arthritis. Our findings will contribute to further studies in this area. Keywords; Rheumatoid arthritis, Heart rate recovery, Cardiac autonomic activity, vagus dysfunction, sympathetic system dysfunction