Kardiyorenal sendrom hastalarında transtorasik ekokardiyografi ve biyoimpedans bulguları ile malondialdehit, total oksidan/antioksidan durum, platelet aktive edici faktör ve paraoksonaz 1 arasındaki ilişkinin araştırılması
Investi̇gati̇on of the relati̇onshi̇p between transthoraci̇c echocardi̇ography and bi̇oi̇mpedance fi̇ndi̇ngs wi̇th malondi̇aldehyde, total oxi̇dant / anti̇oxi̇dant status, platelet acti̇vati̇ng factor and paraoxonase 1 in pati̇ents wi̇th cardi̇orenal syndrome
  1. Tez No: 412575
  2. Yazar: ALİ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPERİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: KardiyorenalSendrom (KRS) kalp veya böbrekten herhangi birinde akut veya kronik fonksiyon bozukluğu gelişmesi durumunda diğer organda da fonksiyon bozukluğu oluşmasıdır. Amaç: Bu çalışmada hastanın hücre içi sıvı (HİS) ve hücre dışı sıvı (HDS) volumünü ve nutrisyonel durumunu değerlendirmek için Biyoimpedans analizi(BİA) kullandık. Kalp yetmezliği parametreleri ve kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi için Transtorasik Ekokardiyografi yapıldı. Endotel disfonksiyonu artmış oksidan kökenli serbest radikal üretimi ile ilişkilendirildiğinden; KRS hastalarında lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olan malondialdehit (MDA) ve oksidatif stresin belirteçleri olan total oksidan durum (TOS), total antioksidan durum (TAS) ve oksidatif stress indeksi (OSI) çalışıldı. Ayrıca koroner hastalıklarda etkisi olan Platelet Aktive Edici Faktör (PAF) ve Paraoksonaz 1 (PON 1) düzeylerini KRS hastalarında araştırıldı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda 88 hasta ve 91 kontrol grubu olmak üzere 179 kişi alınmıştır.Kreatinin değerleri 1.5 ve üstü olan, EF %50 ve altında olan hastalar KRS olarak alındı. OSI, TOS / TAS bölünmesi ile hesaplandı. İstatistiksel açıdan verilerin değerlendirilmesinde sonuçlar ortalama ± standart sapma olarak verildi. Sonuçlarda p 0.05). Boy bakımından kontrol grubu ile hasta grubu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı(p> 0.05). Kontrol grubu ile hasta grubu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak kilo bakımından anlamlı bir fark saptanmadı(p> 0.05). Bel çevresi bakımından kontrol grubu ile hasta grubu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır(p> 0.05). Kontrol grubu ile hasta grubu karşılaştırıldığında kalça çevresi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur(p> 0.05). Sigara kullanımı bakımından kontrol grubu ile hasta grubu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır(p< 0.05). Hasta grubu ile kontrol grubu arasında yapılan istatikte ürik asit, kreatinin, üre, glukoz, albumin, ferritin, HbA1C, C-peptid, kan gazında bakılan pH ve bikarbonat değerleri, kolesterol, LDL ve HDL arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştır (p0,05). Paraoksonaz 1, TAS, TOS ve OSİ değerleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmuştur (p 0.05). Sonuç: Serbest radikaller ve antioksidan savunma sistemlerinin KRS etyopatogenezinde araştırılması gereken önemli bir alan olması ve bugüne kadar yeterince çalışma olmaması, serbest radikaller ve antioksidan savunma sistemleri üzerine araştırma yapılması düşüncesini doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Cardiorenal syndrome(CRS) is a condition where acute or chronic dysfunction in one organ may induce acute or chronic dysfunction of the other OBJECTIVE: In this study, we used bioimpedance analysis (BIA) to evaluate the patients' intracellular fluid(ICF), extracellular fluid(ECF) and nutritional condition. To assess the heart failure parameters and heart functions, transthoracic echocardiography was performed. Since the endothelial dysfunction is associated with the increased oxidant-originated free radical production; malondialdehyde(MDA),an indicator of lipid peroxidation in patients with CRS, along with the oxidative stress markers : total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS) and oxidative stress index (OSI) were studied. Also Platelet Activating Factor (PAF) and paraoxonase 1 (PON1), which play role in coronary disease, has been studied in patients with CRS. MATERIALS AND METHODS: 88 patients and 91 controls, a total of 179 individuals included to our study. Patients with levels of Creatinine ≥ 1.5 and EF ≤ %50 were taken as CRS. OSI was calculated by the division of TOS/TAS. In the evaluation of data in statistical terms, results were given as mean ± standard deviation. P < 0.05 was accepted as significant. RESULTS: The mean patient age was 68.15 ± 9.05. When patient and control group was compared, the differences in age was not statistically significant(p>0.05). When the two groups were compared for height, there were no significant difference(p>0.05). When the two groups were compared for weight, no significant difference was found(p>0.05). In terms of waist circumference, no significant difference was found(p>0.05). In terms of hip circumference there were no significant difference(p>0.05). When the two groups were compared for smoking, the differences were statistically significant(p0.05). Paraoxonase 1, TAS, TOS and OSI values were compared, the differences were statistically significant(p0.05). CONCLUSION: Free radicals and antioxidant defense systems constitute an important field for searching the pathogenesis of CRS, and the absence of enough studies raises the idea that studies about free radicals and antioxidant defense systems must be performed .