Hepatosellüler karsinom'da tedavi maliyeti ve tedavi yöntemlerinin sağkalım üzerine etkisi
Cost and survival analysis for treatment modalities in hepatocellular carcinoma
  1. Tez No: 412603
  2. Yazar: NEZİHA ULUSOYLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hepatosellüler karsinom (HSK) tanısı alan hastaların sağkalım verileri farklılık göstermektedir. Çalışmamızın amacı, HSK tanısı alan sirotik hastaların tedavi ile ilişkili olarak maliyet ve sağkalım verilerini incelemektir. Mayıs 1998 ve Mart 2015 tarihleri arasında tek merkezde tedavi gören, 157 hastanın bilgileri retrospektif olarak tarandı. Etiyoloji, biyopsi sonucu, Child-Pugh-Turcotte (CPT) skoru, BCLC evrelemesi, tedavi cevabı, maliyet ve prognostik faktörleri kaydedildi. Siroz komplikasyonları ve diğer hastalarıklara bağlı vefat edenler çalışmadan çıkarıldı. 157 hastanın (% 82.8 erkek) tanı anındaki ortalama yaşı 62.2±11.4 yıl idi. Etyoloji de HBV (% 56), HCV (% 26.1), kriptojenik (%11.7) ve diğer patolojiler (%19.1) mevcuttu. Ortanca kitle boyutu 4 (0.5-28) cm'di. Kitle sayılarına göre % 46.5 tek kitle, % 19.1'inde 2 adet kitle ve % 34.2 hastada ise ≥3 kitle saptandı. Uygulanan tedaviler, palyatif (n:53), TAKE (n:53), RF (n:14), radyoembolizasyon (n:3), alkol (n:5) ve kemoterapi (n:14) idi. Rezeksiyon (n:9) ve transplantasyon (n:6) sadece birkaç hasta için uygundu. Tedavi öncesi, 114 (% 72.6) hasta CPT A/B idi. Fakat başlangıçta tüm hastaların % 59.3 (n:93)' ünde BCLC evrelemesi B/C'ydi. Ortalama sağkalım 11.6±0.9 ay ve 1 senelik sağkalım olasılığı % 33 olarak saptandı. Kaplan-Meier analizi ile incelendiğinde tedavi öncesi CPT skoru, BCLC evresi (evre B: HR=9.58, % 95 G.A.=1.03-88.98, p=0.047; evre C: HR=13.41, % 95 G.A.=1.37-130.85, p=0.026, evre D: HR=24.72, % 95 G.A.=2.33-262.46, p=0.008), TAKE yapılması (HR=2.36, % 95 G.A.=1.18-4.71, p=0.015) ve rezeksiyon yapılmasının sağkalımla anlamlı olarak ilişkili olduğu bulundu. Cox regresyon analizine göre BCLC evrelemesinin, sağkalım üzerinde bağımsız risk faktörü olduğu saptandı. Tedavi modaliteleri arasında maliyet açısından anlamlı fark saptanmadı. (p= 0.656) HSK tanı anında, öncelikle rezeksiyon, transplantasyon ve küçük kitlelerin varlığında ise RF için değerlendirilmelidir. Erken dönemde uygulanan küratif tedaviler, palyatif bakım ve lokal ablatif tedavilere göre, maliyet ve sağkalım açısından daha etkin olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Survival data for patients with hepatocellular carcinoma (HCC) is heterogeneous. We aimed to analyze the survival and cost related with treatment in cirrhotic patients with HCC. From May 1998 to March 2015, 157 patients with HCC diagnosed and treated in a single center were assessed retrospectively. Etiology, biopsy findings, Child-Pugh-Turcotte (CPT) scores, BCLC stages, treatment response, cost and prognostic factors were recorded. Deaths due to complications of cirrhosis or other diseases were excluded. 157 patients (82.8% male) with mean age of 62.2 ±11.4 years at diagnosis were included. tiology was HBV (56%), HCV (26.1%), cryptogenic (11.5%) and others (6.4%). Median esion diameter was 4 (0.5-28) cm. 1, 2 and ≥3 lesions were present in 46.5%, 19.1% and 34.2% of patients, respectively. Treatments were as follows: palliative (n: 53), TACE (n: 53), RF (n: 14), radioembolisation (n: 3), alcohol (n: 5), and chemotherapy (n: 14). Resection (n: 9) and transplantation (n: 6) were amenable in few patients. Before treatment, 114 (72.6%) patients were in CPT A/B group, but 93 (59.3%) of all patients were initially staged as BCLC-C/D. Overall survival was 11.6±0.9 months with 32% probability of surviving 1 year. Kaplan-Meier analysis revealed pre-treatment CPT score, BCLC stage, TACE and resection as factors affecting survival significantly. Cox regression defined BCLC stage (stage B: HR=9.58, 95% CI=1.03-88.98, p=0.047; stage C: HR=13.41, 95% CI=1.37-130.85, p=0.026, stage D: HR=24.72, 95% CI=2.33-262.46, p=0.008) and TACE (HR=2.36, 95% CI=1.18-4.71, p=0.015) as independent predictors of survival. Treatments modalties were not significantly different for cost (p= 0,656) HCC was usually diagnosed at late stage and treatment modalities were similar in terms of cost. BCLC stage and TACE were predictive on survival.