Ülseratif kolit olgularında inflamatuvar aktivitenin değerlendirilmesinde hızlı fekal kalprotektin testinin değeri
The value of rapid fecal calprotectin test to evaluate inflammatory activity in ulcerative colitis cases
  1. Tez No: 412663
  2. Yazar: YALÇIN TAYMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AHMET TEZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği'nde düzenli takip ve tedavi edilen ve ÜK tanısı olan hastalar ile yapıldı. Bu çalışmada fekal kalprotektin testinin; aktif ve inaktif ÜK tanısı koymadaki sensivite ve spesivitesini göstermeyi hedefledik. Çalışmaya 30 aktif ÜK 'li ve 30 inaktif ÜK'li hasta dahil edildi. Hasta grupları arasında yaş ortalamaları ve cinsiyet dağılımları açısından fark saptanmadı (p>0,05). ÜK'li hastalarda hastalık aktivitesini ve fekalkalprotektin testinin sensivite ve spesivitesini gösterebilmek Mayo ve Rachmilewitz skorlama indeksleri kullanıldı. İlaveten serum CRP düzeyleri, erirosit sedimantasyon hızı ve lökositoz varlığı değerlendirilerek; fekal kalprotektin seviyeleri ile korelasyon varlığı araştırıldı. Aktif ÜK'li hastalarda, ortalama Mayo skor indeksi; 8 ve ortalama Rachmilewitz skorlama indeksi değeri 9 olarak hesaplandı. Aktif ÜK'li hastalarda Mayo ve Rachmilewitz skorlama indeksleri arasında korelasyon olduğu izlendi. Aktif ÜK'li hasta grubunda, Creaktif protein ve fekal kalprotektin değerlerinin; inaktif ÜK'li hasta grubuna kıyasla anlamlı yüksek olduğu bulundu. Aktif ÜK'li hastalarda, Mayo ve Rachmilewitz skorlama indeksleri ile fekal kalprotektin değerleri arasında anlamlı pozitif korelasyonun varlığı saptanırken ( sırasıyla; r=0.459 p=0.011; r=0.415 p=0.022).C- reaktif protein düzeyleri ile fekal kalprotektin değerleri arasında ilişki bulunmadı. İnaktif ÜK'li hastalarda; Mayo veRachmilewitz skorlama indekslerinin ortalaması 1 olarak hesaplandı. İnaktif ÜK'li hastalarda, Mayo ve Rachmilewitz skorlama indeksleri arasında korelasyon olduğu izlendi. İnaktif ÜK'li hastalarda, Mayo ve Rachmilewitz skorlama indeksleri ile fekal kalprotektin testi arasın da da anlamlı pozitif korelasyonun varlığı gösterildi (sırasıyla; r=0.493 p=0.006; r=0.453 p=0.012). Fekal kalprotektin testinin sensivite ve spesivitesi,“CUT-OFF ”değer 50-100-150-250 μg/g düzeyleri göz önüne alınarak değerlendirildi.“CUT-OFF 50 μg/g”için negatif prediktif değer 100,00% olarak hesaplandı.“CUT-OFF 150 μg/g”değeri için; sensitivite (duyarlılık) 100,00%; spesifite 100,00% iken pozitif prediktif değer 100,00% ve negatif prediktif değer de 100,00% olarak hesaplandı. Çalışmamızdaki bu sonuçlar; fekalkalprotektin için normal referans değerinin 50 μg/g olarak kabul edilebileceğini ve 50 μg/g altındaki düzeylerin inaktif hastalık varlığını göstermede anlamlı olduğunu desteklemiştir. Ayrıca; çalışmamızdaki veriler fekal kalprotektin seviyelerinin 150 μg/g ve üzerinde olmasının aktif ÜK varlığını göstermede güvenilir olduğunu da göstermiştir. Özetle; çalışmamızdaki sonuçlarımızı değerlendirdiğimizde, fekal kalprotektin testinin ÜK'te hastalık aktivasyonunu belirlemede hatta; ÜK'li hastalarda hastalığın takibinde fekal kalprotektin seviyelerinin monitorizasyonunun kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Our study was made in the patients with ulcerative colitis who were treated and regulary follow-up in the Trakya University School of Medicine Department of Gastroenterology. We aimed to show the sensitivity and specificity of fecal calprotectin test for diagnosed active and inactive ulcerative colitis (UC). The patients with thirty active UC and thirty inactive UC were included in study. No different was determined to the mean age and gender distribution between the patients groups (p>0,05). The Mayo ve Rachmilewitz scor indices were used to show the disease activity and sensitivity and specificity of fecal calprotectin test in the patients with UC. Additionally; the existence of leukocytosis, serum levels of C- reactive protein and erytrocyte sedimantation rate were evaluated and their's correlations were investigated with the levels of fecal calprotectin. The Mayo and Rachmilewitz scor indices of the patients with active UK were calculated as 8 and 9; respectively. Positive correlation was observed the between Mayo and Rachmilewitz scor indices in the active UC patient group. The levels of C-reactive protein and fecal calprotectin were found in the patients with active UC than higher in the patients with inactive UC. The existence of positive correlation was determined the between Mayo and Rachmilewitz scor indices with fecal calprotectin test in the active UC patient group(respectively; r=0.459 p=0.011; r=0.415 p=0.022). But; the relationship was not found between the levels of C-reactive protein with fecal calprotectin in the active UC patient group. Mean of the Mayo and Rachmilewitz scor indices was calculated as 1 in the patients with inactive UK. Positive correlation was determined the between Mayo and Rachmilewitz scor indices in the inactive patient group. Also; the precence of positive correlation was shown the between Mayo and Rachmilewitz scor indices with fecal calprotectin test in the inactive patient group (respectively; r=0.493 p=0.006; r=0.453 p=0.012). Considering to the levels of 50-100-150-250 μg/g as a cut-off values were evaluated the sensitivity and specificity of fecal calprotectin test. Negative predictive value was calculated to“CUT-OFF 50 μg/g”as 100.00 % . The sensitivity and specificity, positive and negative predictive values were calculated to“CUT-OFF 150 μg/g”as 100.00%. This results of our study suggested that normal range of fecal calprotectin levels might be accepted as a 50 μg/g and low levels from 50 μg/g might be an importance to definition of inactive disease in the patients with UC.Also; obtained results supported that 150 μg/g and levels above 150 μg/g could be reliable to determination of the active disease in the patients with UC. Summary; we thought that determination of disease activity and even in the follow-up of disease might be used to monitored of levels of fecal calprotectin.