Hiperplastik endometriyumda, endometriyumun endometriyoid ve seröz karsinomlarında, siklin D1, P53 ve PAX8 ekspresyonunun tanısal önemi
Diognastic importance of PAX8, cyclin D1 and P53 expression in hyperplastic endometrium, endometrioid and serous carcinoma of endometrium
  1. Tez No: 412747
  2. Yazar: TUFAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Endometriyum kanserleri, kadın genital sisteminin en sık görülen kanseridir ve tüm kanserlerin %7'sini oluşturur. En önemli risk faktörleri, erken menarş, geç menapoz, bazı over tümörleri, polikistik over sendromu, nulliparite ve ekzojen östrojen kullanımıdır. Endometriyum kanserleri, patogenez olarak östrojen bağımlı (Tip І) ve östrojen bağımsız (Tip ІІ) olmak üzere ikiye ayrılır. Tip І endometriyum kanserinin prototipi endometriyoid karsinom, Tip ІІ endometriyum kanserinin prototipi seröz karsinomdur. Endometriyoid karsinomlarda, hiperplastik endometriyumdan; seröz karsinomda ise seröz intraepiteliyal karsinomdan başlayan preneoplastik bir süreç mevcuttur. Bu çalışmada, proliferatif endometriyumda, hiperplastik endometriyumda, endometriyumun endometriyoid ve seröz karsinomunda immünohistokimyasal olarak P53, Siklin D1 ve PAX8 ekspresyonunun tanısal önemi ve bazı prognostik faktörlerle ilişkisi incelendi. Çalışmaya 10 adet proliferatif endometriyum, 10 adet basit atipisiz endometriyal hiperplazi, 10 adet kompleks atipik endometriyal hiperplazi, 25 adet endometriyoid karsinom, 20 adet seröz karsinom vakası dahil edildi. Siklin D1 ekspresyonu, endometriyoid karsinomlarda, non-kanseröz endometriyumlara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu. Hiperplastik endometriyum ile endometriyoid karsinom arasında P53 ve PAX8 ekspresyonu açısından fark izlenmedi. P53 ekspresyonu histolojik tipinden bağımsız olarak ileri evre endometriyum kanserlerinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu. Bunun dışında immünohistokimyasal markerlar ile lenfatik ve vasküler emboli, myometriyal invazyon derinliği arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Seröz karsinomlarda P53 ve PAX8 ekspresyonu endometriyoid karsinomlara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek ve birbirleriyle korele saptandı
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is the most common cancer of female genital tract and accounted for %7 of all cancers. The most important risk factors are early menarche, late menopause, some ovarian tumors, polycystic ovary syndrome, nulliparity and the use of exogenous estrogen. Prototypes of type І and type ІІ endometrial carcinomas are endometrioid carcinoma and serous carcinoma respectively. There is a preneoplastic process that starts from hyperplastic endometrium in endometrioid carcinoma and serous intraepithelial carcinoma in serous carcinoma. In this study, diagnostic importance of P53, Cyclin D1 and PAX8 expression in proliferative endometrium, hyperplastic endometrium, endometrioid and serous carcinoma of endometrium were investigated with some prognostic factors immunohistochemically. The study included 10 cases of proliferative endometrium, 10 simple endometrial hyperplasia without atypia, 10 cases of complex atypical endometrial hyperplasia, 25 cases of endometrioid, and 20 cases of serous carcinoma. Cyclin D1 expression in endometrioid carcinoma was statistically significant higher than non-cancerous endometrium. P53 and PAX8 expression had showed no difference in hyperplastic endometrium and endometrioid carcinoma. P53 expression was statistically higher than in advanced stage of endometrial cancer independent of histological type. Otherwise, no significant correlation was seen between the depth of myometrial invasion, lymphatic or vascular embolus and immunohistochemical markers. P53 and PAX8 expression in serous carcinomas were statistically significant higher than endometrioid carcinomas and correlated with each other.