Gutlu hastalarda IL-1 gen ailesi (cluster) polimorfizm sıklığı ve klinik bulgularla ilişkisi
IL-1 gene family (cluster) polymorphism frequency in patients with gout and association with clinical symptoms
  1. Tez No: 412751
  2. Yazar: BERAY CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇOBANKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gut; hiperürisemi, tekrarlayan artrit atakları, dokularda monosodyum ürat kristallerinin birikimi ile karakterize inflamatuvar bir hastalıktır. Akut gut atağı semptom ve bulgularının oluşmasında monosodyum ürat kristallerine karşı oluşan doğal immun yanıt aktivasyonu önemlidir. Monosodyum ürat kristallerine yanıt olarak monosit ve sinovyositlerden in vitro IL-1, IL-6, IL-8 ve TNF-α salınır. IL-1β akut gut inflamasyonunun başlamasında önemlidir. IL-1'in komorbit durumlar ve pek çok hastalıkla ilişkisi daha önce incelenmiştir. Gut otoinflamatuvar bir hastalıktır. IL-1 gen aktivasyonu patogeneze katkıda bulunabilir. Çalışmaya yaş ve cinsiyet açısından benzer 70 gut hastası (yaş 57,73±10,2, K/E: 14/56) ve 106 sağlıklı gönüllü (yaş, 57,42±8,53, K/E:23/83) dahil edildi. Hasta ve sağlıklı gönüllülerden izole edilen genomik DNA kullanılarak, IL-1 genine ait beş polimorfik bölge (rs16944, rs2234650, rs1800587, rs1143634 ve rs315952) PCR yöntemi kullanılarak analiz edildi. Genotipleme“Melting Curve Genotyping”analizi ile yapıldı. Her bir gen polimorfizmi genotip ve allel sıklığı açısından değerlendirildi. rs16944 gen polimorfizm heterozigot (AG) genotip sıklığı, gut hasta grubunda (%61,4) kontrol grubuna göre (%40,6) artmış olarak saptandı (p=0,01). Diğer gen polimorfizm genotip dağılımı her iki grupta benzerdi. Her bir gen polimorfizmi allel sıklığı açısından değerlendirildiğinde hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Gut hastalarının klinik, laboratuar ve demografik özellikleri sahip oldukları gen polimorfizmlerine göre değerlendirildi. Bazı genotiplerin gut kliniğini etkileyebileceği görüldü. Hastalar eşlik eden komorbid hastalıkların IL-1 gen polimorfizmlerine göre dağılımı açısından karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Ancak IL-1 gen ailesinin gut hastalığındaki potansiyel etkilerini araştırmak için daha kapsamlı ve çok sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Gout is an inflammatory disease characterized by hyperuricemia, recurrent arthritis attacks and accumulation of the monosodium urate crystals in tissues. Activation of the natural immune response that develops against the Monosodium urate crystals is important in the formation of the acute gout attack's symptoms and findings. IL-1, IL-6, IL-8 and TNF-α are released in vitro from monocytes and synoviocytes as a response to the monosodium urate crystals. IL-1β is important for the onset of the acute gout inflammation. Relationship of IL-1 with comorbid situations and many diseases has been examined before. Gout is an auto-inflammatory disease. IL-1 gene activation may contribute to the pathogenesis. 70 gout patients (age 57.73±10.2, F/M: 14/56) and 106 healthy volunteers (age, 57.42±8.53, F/M: 23/83), who were similar in terms of age and gender, were included in the study. Five polymorphic regions (rs16944, rs2234650, rs1800587, rs1143634 and rs315952), which belonged to IL-1 gene, were analyzed through the PCR method using genomic DNA isolated from the patients and healthy volunteers. Genotyping was performed with the“Melting Curve Genotyping”analysis. Each gene polymorphism was evaluated in terms of genotype and allele frequency. rs16944 gene polymorphism heterozygote (AG) genotype frequency was found increased in the group of gout patients (61,4%) compared to the control group (40,6%) (p=0.01). Other gene polymorphism genotype distribution was similar in both groups. When each gene polymorphism was assessed in respect of allele frequency, no significant difference was discovered between the patient and control groups (p>0.05). Clinical, laboratory and demographic attributes of the gout patients were assessed according to their gene polymorphisms. It was seen that some genotypes could influence the clinics of gout. No significant difference was observed when the patients were compared in terms of the distribution of the accompanying comorbid diseases with respect to IL-1 gene polymorphisms. But more extensive and numerous studies are needed to research the potential effects of the IL-1 gene family on the gout disease.