Hıyar küllemesiyle biyolojik savaş olanakları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 734
  2. Yazar: MERAL TONK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fitopatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
-3S- 6. ÖZET Külleme hıyar bitkisinin en önemli hastalıkların dan biridir. Bu hastalımı başarıyla kontrol eden fungisit- ler in bulunmasına ragmen,. özellikle sera yetiştiriciliğin de ilaçlı savaşımın zararlı yan etkilerinin saptanmış ol ması birçok ülkede biyolojik savaş araştırmalarını güncele hale getirmiştir ve bu araştırmalardan ümit verici sonuç lar alınmıştır. Ülkemizde hıyar küllemesinin biyolojik savaşımı konusunda ilk araştırma niteliğini taşıyan bu çalışmada, hıyar, kabak, karpuz ve kavun yapraklarından elde edilen 2J Tarklı genusa ait 118 izolat küllime etmeninin (Erysiphe ci.choracearum D.C. ex. Merat) spor çimlenmesine ve çim bo rusu gelişimine etkileri yönünden özel bir yöntemle ince lenmiştir. * ?ı-'ungal izolatların birçoğunun engelleyici etkisi saptanmış, bazıları tamamen etkisiz kalırken bir kısmının da etmeni uyarıcı etki yaptığı anlaşılmıştır. Liyrotheciuıa ve Phoma ' nın en etkili genuslar olduğu saptanmıştır. Birinci genusa ait 5 izolattan 4 tanesi, ikinci genusa ait 10 izolatm 6' sı patojenin spor çimlen mesine güçlü engelleyici etki yapmıştır. Az çok engelleyi ci etkiye sahip diğer genuslar Penicill,ium, Aspergillus, Trichoderma, I-'usarium, Alternaria ve Ulocladium olarak saptanmıştır. Ayrıca bazı Botrytis, Gliocladium, Scopula- riopsis ve Torula izolatları patojen üzerinde güçlü anti--36-- biotik etkiye sahip bulunmuştur. Bu sonuçlardan ortaya çıkabilecek muhtemel yaklaşımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
~3*- 7 -SUMMARY Powdery mildew is one of. the most important cucumber disease. Although there are some fungicides which can succesi'ully control this disease, due to the fact that chemical control has harmful side effects especially in the greenhouse growing areas, biological contnol studies have gained popularity nowadays and many hopefull results were reported. In this study which is the first research on the biological contnol of powdery mildew of cucumber in Turkey, 118 isolates belonging to 23 genera of fungi isolated from the leaves of cucumber, squash, sugar melon and water melon have been investigated in respect of their effects on the spore germination and germ tube development of Erysiphe cichoracearum D.'C. ex Merat with the aid of a special, method. The inhibitive effects of the most isolates have been determined, while some of them appeared to be ineffec tive and the others had a stimulating effect on the pathogen. Myrothecium and Phoma proved to be the most effective genera, L'our of the five isolates belonging to the first, and six of the ten isolates of the second genus possessed a strong inhibitive. effect on the spore germination of the pathogen. The other genera having more or less inhibi tory activity were Penicillium, Aspergillus, Trichoderma,-3*- Jusarium, Alternaria and Ulocladium. i?urhermore some isolates of Bo try t is, Gliocladium, Scopulariopsis and Torula showed strong antibiotic effects on the pathogen. Possible conclusions which may be drawn Crom these results were discussed.