Manisa Şehri'nde sanayinin alansal dağılışı
- Tez No: 41276
- Danışmanlar: PROF.DR. KORAY BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT Bu çalışmada Manisa Şehrinde sanayi tesislerinin kuruluş yeri faktörleri, sanayiinin gelişimi, yapısı, Ege Bölgesi Sanayisi içindeki yeri ve sektörel olarak dağılış düzeni araştırılmıştır. Manisa'nın coğrafi konumu ve ikliminin elverişliliği, çeşitli yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, işgücü ve yatırım olanakları, ekonomik yönden erken gelişmesini sağlamıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Manisa'da tarıma dayalı sanayi ağırlık taşıyordu. 1950 yılından sonra özel sektör girişimleri ve büyük ölçekli kamu yatırımları yapılmıştır. 1 960'larda Izmir-Manisa karayolunun kısaltılması ile taşıma giderlerinin düşmesi ve 1970'de faliyete geçen Manisa Organize Sanayi Bölgesinin sağladığı olanaklar ili yeni yatırımlar için çekici hale getirmiş ve sanayi faaliyetlerinin gelişmesini hızlandırmıştır. EBSO verilerine göre 1992vde 25 ve daha fazla işçi çalıştıran 106 sanayi kuruluşu tesbit edilmiştir. Bu sayı Ege Bölgesi imalat sanayi toplam işyeri sayısının %15'ini oluşturmaktadır. Aynı yılı itibariyle Manisa imalat sanayinde 14882 kişi istihdam edilmiş ve Ege Bölgesi imalat sanayi toplam istihdamının % 1 5'ini oluşturmuştur. -1992'de il imalat sanayi toplam üretimi 67.133 milyar T.L. olarak gerçekleşmiş ve Ege Bölgesi toplam üretiminde % 1 1 'lik bir pay almıştır. -İldeki sanayi sektörüne yapılan yatırımlar 366 milyar TL.'ye ulaşmıştır. Bu yatırımların büyük bir kısmı, üretim gereçlerini yenileme ve genişletmeye yöneltilerek teknoloji-yoğun üretime önem verilmeye başlanmıştır. -Manisa şehrinde 1994 yılında 10 ve daha fazla işçi çalıştıran 1 19 tesis tesbit edilmiştir. Sektörler itibariyle sanayi kuruluşlarının % 25.21 'ini metal eşya sanayi, % 23,52'sini tekstil, giyim ve deri sanayi, % 22,68'ini gıda sanayi oluşturmakta bunları metal ana sanayi kimya, petrol ve plastik ürünleri sanayii izlemektedir. Bu sanayi kuruluşlarının % 57.98'i Manisa Organize Sanayi Bölgesinde, % 10'u Kenan Evren Sanayi Sitesinde, % 7.56'sı II.Anafartalar Mahallesinde toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT İn this work, the establishment site factors of industrial foundation in Manisa, the development and construction of industry, its place in the industry of Aegean Region and the order of dispersion sectors have been investigated. The geographical location, the suitability of the climate various underground wealths, the resources of labour and investment of Manisa have procured its economical development earlier. The existence of cheap and wide areas, the easiness of transmission, the nearness to raw material that are effective in the establishment of industrial foundations in Manisa. The enterprises of private sector and the big sealed public investments were done after 1 950 in Manisa. The resources which Manisa Organized Industrial Region that was put into action in 1 970 supplied, made the city attractive for the new investments and made it gain speed in the development of industrial actions. According to EBSO datums, there are 106 foundations which emplay 25 or more workers as industrial foundation in 1992 in the city. This number is the 1 5 % of the total number of industrial manu facture foundations in Aegeon Region. In the same year, 14882 persons are employed in the manifactural industry of Manisa and it forms the 1 5 % of the total employement of the manifactural industry in Aegeon Region. The investments for the industrial sector in the city have reached 366 billions Tl. By tirecting the major part of these investments towards the renewing and the widening, technological intensive production has been begun.to give importance. In 1 994 there were 1 1 9 industrial foundation which employed ten or more workers in Manisa. The metal object industry forms the 25, 21, 90 the textile clothing and leather industry forms the 23,52 % the food industry forms the 22.68 % of these industrial foundations. The main wetal industry, chemistry, petrol and plastic productions industries follow these. The 57.98 % of the industrial foundations is in Manisa Organized Industrial Region, the 1 0 % is in Kenan Evren Industry Site and the 7,56 % is in the 2nd Anafartalar district in Manisa