1980 sonrası Türk toplumunda değişen değer yargılarının Türk tiyatrosuna etkileri
The Impacts of the changes of the judging of values on Turkish theatre after 1980 in the Turkish society
- Tez No: 41275
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
V Türkçe Abstrakt 1980 SONRASI TURK TOPLUMUNDA DE?İŞEN DE?ER YARGILARININ TÜRK TİYATROSUNA ETKİLERİ 1980 sonrası Türk toplumunda değişen siyasal ve ekonomik yapı değer yargılarının değişmesini de beraberinde getirir. Liberal ekonomiye geçiş ve uy gulanan siyasi politika, toplumu tüketim toplumuna dönüştürür. Paramn ege men oluşu tüm güçleri ele geçirir. Toplumda yaşanan depolitizasyon, köşedönmedlik, tüketim çılgınlığı ve paranın değer kazanması bütünüyle kültürel yaşantıya yansır. însan ilişkileri, ahlâk ve namus kavramları değişir. Toplum yapısmda meydana gelen bu değişiklikler ise sanatm yönünü belirler. Sanatın tüm alanlarında olduğu gibi tiyatro alanında da, Türk toplumunda farklılaşan yapının ve değer yargılarının etkileri izlenir. İncelemenin amaa, bu etkilerin tiyatroya nasıl yansıdığıdır. Bu dönemde eğlendirici, hafif konulu, müzikli, zengin dekor ve kostümlü oyunlar ilgi görür. Ucuz yoldan boşalım amaç edinilir. Daha çok para kazanma isteği, oyuncuları, televizyona, dublaja, reklam filmlerine ve gazinolara yöneltir. Siyasal ortam, kültür karmaşası ve eko nomik nedenler oyun yazarlığını kısır döngü içine sokar. Seksenli yıllarda ser mayenin sanat alanına girmesi ise tiyatronun gerçek işlevinden uzaklaşmasına neden olur. Seyirci, seksenli yılların başlarmda tiyatro salonlarım doldurmaya başlar. Ancak tiyatronun eğlendirici işlevinin ağır basmasını ister. Devletin sansür mekanizmasını işletmesi, kültürün ve sanatın gelişmesine engel olur. Bu etkiler düzey düşüklüğünü ortaya çıkarır. Tiyatronun gelişimini yavaşlatır. Sonuç olarak Türk tiyatrosu, seksen sonrası değişen değer yargılarından olum suz yönde etkilenir.
Özet (Çeviri)
VI İngilizce Abstrakt THE IMPACTS of the CHANGES of the JUDGING of VALUES on TURKISH THEATRE after 1980 in the Turkish Society The changes in political and economic structure in the Turkish society after 1980 brings about variations of the judging of values. The transition to liberal economy and the current policy create a society that inclines to consumption. Money becomes the supreme power and the dominant feature in the society. Depoliticization, feathering one's nest, madness of consumpton and the increase in the value of money reflect to cultural life completely. The concepts of moral and honour change. These alterations occuring in the structure of the society point out the direction of art. In all the fields of art, particularly in theatre the effects of the structural differentiation and judging of values are traced. The aim of the research is to find out how these impacts are reflected on theatre. During this period, the plays having simple themes but rich decoration costumes and music interest people. The cheap way of entertainment has become their goal. The desire gaining money directs the players to television, dubbing, advertisement films and casinos. The play writing is put into a vicious circle by the political environment, cultural desorder and economic reasons. However, in 1980's, the entrance of the capital into the field of art causes the theatre to distance itself from its real function. The audience starts to fill up the theatre halls at the beginning of 1980's, but they want the entertaining function of the theatre to be dominant. When the goverment puts the censorship mechanism into action, the development of art and culture is prevented. All these effects cause low levels of art to come into view and block the progress of the theatre. As a conclusion, after 1980's the Turkish theatre has been negatively affected by the changes of the judging of values.