İntrakranial meningiomlardaMGMT, CDKN2A, GSTP1 ve THBS1 genlerinin promotor bölge metilasyon kalıplarının belirlenmesi
Identification of promoter region methylation patterns seen at the MGMT, CDKN2A, GSTP1 and THBS1 genes of intrakranial meningiom patients
  1. Tez No: 412850
  2. Yazar: FATİH AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NUR ALTINÖRS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Nöroşirürji, Genetics, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Meningiomlar araknoidal Cap hücrelerinden kaynaklanan yaklaşık %80'i benign, %20'si atipik ve malign karakterde olan intrakranial neoplazilerdir. Meningiomların patogenezinde bilinen sitogenetik değişikliklerin yanında epigenetik değişikliklerinde rol aldığı bilinmektedir. DNA metilasyonu genlerin promotor bölgelerindeki sitozin guanin (CpG) dinükleotidine metil grubu eklenmesi ile genin sessizleşmesini sağlayan önemli bir epigenetik mekanizmadır. Metilasyon spesifik polimeraz zincir reaksiyonu (MS PZR), bisülfit modifikasyonu sonrası metillenmiş ve metillenmemiş DNA dizilerini ayırmak üzere tasarlanmış özel primer setleri kullanılarak DNA'nın amplifikasyonu temeline dayanan metilasyon çalışmalarında yaygın olarak kullanılan duyarlı ve güvenilir bir yöntemdir. Bu çalışmada normal dokuda metillenmemiş oldukları bilinen DNA onarımında görevli olan MGMT, hücre döngüsü kontrolünde rol oynayan CDKN2A, detoksifikasyondan sorumlu GSTP1 ve angiogenez inhibitörü THBS1 genlerinin meningiom tanısı almış olgularda metilasyon durumları MS PZR yöntemi ile araştırılmıştır. Çalışmaya katılan 36 olgunun MGMT, CDKN2A, GSTP1 ve THBS1 genlerine ait sırasıyla %11.1, %8.3, %2.8 ve %0 oranlarında promotor bölge metilasyonu saptanmıştır. %19.4 (7/36) olguda çalışılan genlerden en az birine ait promotor bölge metilasyonu saptanırken, sadece %2.8 (1/36) olguda birden fazla gende hipermetilasyon saptandı. Çalışmaya dahil edilen 16 WHO Grade I olgunun 1'inde (%6.3), 17 WHO Grade II olgunun 6'sında (%35.3), 3 WHO Grade III olgunun 1'inde (%33.3) çalışılan genlere ait promotor bölge hipermetilasyonu saptandı. Çalışmaya dahil edilen olguların yaş, cinsiyet, histopatoloji, grade ve rekürrens durumlarıyla promotor bölge metilasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Meningiomlarda daha fazla sayıda olgu ve gen üzerinde yapılacak olan promotor bölge metilasyon çalışmaları ile metilasyon profilinin belirlenmesi, meningiomların patogenezinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağı gibi, hastalığın
Özet (Çeviri)
Meningiomas are thought to originate from arachnoid cap cells. 80%of meningiomas are benign intracranial tumors while 20%exist in malign or atypic character. Cytogenetic and epigenetic variables are both known to take place in the pathogenesis of meningioma. DNA metilation is an important mechanism that makes the gene silent by adding methyl group to the dinucleotide of cytosine and guanine which is located in the promoter regions of the genes. Methylation specific polymerase chain reaction (MS PCR) is a sensitive and reliable method extensively used in methylation studies which is based on the amplification of DNA using primer sets specially designed for distinguishing between methylated and unmethylated DNA sequences after bisulfide modification. In this research, we investigated the meningioma patients for detecting methylation of genes; MGMT -needed for DNA repairing-, CDKN2A -takes place in the control of cell cycle-, GSTP1 –responsible for detoxification-, THBS1 –angiogenesis inhibitor- by the method of MS PZR. These genes are unmethylated in the normal control population. The study included 36 patients. Methylation of promoter regions of MGMT, CDKN2A, GSTP1 ve THBS1 genes were found in 11.1%, 8.3%, 2.8%and 0%, respectively. 19,4%(7/36) of patients revealed at least single gene methylation of promoter region while only 2,8%(1/36) of patients revealed multiple gene methylation. 6,3%(1/16) of WHO grade 1 patients, 35,3%(6/17) of WHO grade 2 patients and 33,3%(1/3) of WHO grade 3 patients showed hypermethylation of promoter regions in the studied genes. A statistically significant relation was not found between promoter zone methylation and factors like age, sex, histopathology, grade and recurrency. Future research on promoter zone methylation will help to expose methylation profile and pathogenesis in meningioma patients thus consequently will guide better understanding of the prognosis and treatment options.