Hicaznar (Punica granatum L.cv. Hicaznar) nar çeşidinde değişik uygulamaların güneş yanıklığı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of different treatments on sunburn in fruit of hicaznar cultivar of pomegranate (Punica granatum L.cv. hicaznar)
  1. Tez No: 412895
  2. Yazar: KEZİBAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LAMİ KAYNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Hicaznar nar çeşidi meyvelerinde kaolin uygulamaları ile gölgeleme uygulamalarının güneş yanıklığı üzerine etkilerinin belirlenmesi ve güneş yanıklığı olan ve olmayan meyve kabuğundaki anatomik farklılıkların ortaya konması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla çalışma iki bölüm halinde yürütülmüştür. 1. Bölümde öncelikle gölgeleme yapılacak alandaki ağaçlar % 35'lik gölgeleme yapan örtü materyali ile 30 Temmuz tarihinde örtülmüştür. Daha sonra gerek bu alanda gerekse açık alanda %3'lük dozda I. Dönem (KI : 30 Temmuz, 6 Ağustos, 13 Ağustos, 20 Ağustos) , II. Dönem (KII: 6 Ağustos, 13 Ağustos, 20 Ağustos, 27 Ağustos) ve III. Dönem (KIII: 13 Ağustos, 20 Ağustos, 27 Ağustos, 10 Eylül) olmak üzere üç ayrı dönemde başlayan kaolin uygulamaları yapılarak bu uygulamaların güneş yanıklığı üzerine etkileri belirlenmiştir. 2. bölümde güneş yanıklığı olan ve olmayan meyve kabuğundaki anatomik farklılıklar ortaya konulmuştur. Ayrıca deneme arazisinde sıcaklık, nem, solar radyasyon ve ışık miktarları gibi iklim verileri (Mikro metos ag. iklim istasyonu ile) alınarak güneş yanıklığı üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Ayrıca uygulamaların meyve kalite kriterleri üzerine etkileri saptanmıştır. Çalışma, 2003-2004 yıllarında, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün araştırma arazisinde, Akdeniz Bölgesi'nde üretimi ve ihracatı en fazla olan Hicaznar nar çeşidi üzerinde yürütülmüştür. Laboratuar çalışmaları ise Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Pomoloji Laboratuarı ile Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Bölümü Anatomi Laboratuarı'nda gerçekleştirilmiştir. 1. deneme sonucunda, Hicaznar nar çeşidinde güneş yanıklığını önlemede en etkili yöntemin Kaolin uygulamaları olduğu, kaolin uygulanan meyvelerde SÇKM miktarı ve kırmızı rengin de belirgin bir şekilde arttığı tespit edilmiştir. Kaolin uygulamaları içerisinde ise Kaolin I uygulamalarının güneş yanıklığını azaltmada en etkili uygulama olduğu belirlenmiştir. Yine gölgeleme uygulamalarının kontrole kıyasla güneş yanıklığını önemli derecede azalttığı, ancak nemin yüksek olduğu dönemlerde gölgeleme yapılan alandaki meyvelerde çatlama oranlarının arttığı saptanmıştır. Ayrıca gölgeleme + kaolin uygulamalarının güneş yanıklığını azaltmada sadece gölgeleme uygulamalarından daha etkili olduğu tespit edilmiştir. 2. deneme sonucunda, güneş yanıklığı olan meyve kabuğu ile olmayan meyve kabuğunda önemli anatomik farklılıkların ortaya çıktığı; nar kabuğunda güneş yanıklığının ilk olarak kütikula tabakasında meydana geldiği, böylece kütikular tabakanın dağılmaya başladığı, yine kütikula ile birlikte altındaki epidermis tabakasının da dağıldığı ve parçalandığı, ilerleyen aşamalarda ise parankima hücreleri ile kabuğu meydana getiren diğer birçok hücrenin zarar gördüğü tespit edilmiştir. Yine ışık mikroskop görüntüleri göstermiştir ki; meyve kabuğunda gözle görülür renk değişimi meydana gelmeden önce güneş yanıklığının bir belirtisi olarak; özellikle epidermise yakın hücreler arasında fenolik madde birikimi, hücre duvarı kalınlaşması ve ligninleşmesi gibi birtakım hücresel olaylar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca meyvelerdeki güneş yanıklığının görünür belirtileri oluşmadan önce anatomik değişikliklerin başladığı, dolayısıyla uygulamaların buna göre düzenlenmesi gerektiği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Nar, güneş yanıklığı, kaolin, gölgeleme, anatomi, verim, kalite, meyve kabuğu
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine effects of kaolin and shading treatments on sunburn in fruits of Hicaznar cultivar of pomegranate (Punica granatum L.cv. Hicaznar) and investigate anatomical differences in peel of fruits with or without sunburn. For this aim, the study was concluded in two of separated part. In the first part of the study, trees in the area selected for shading were first covered with green covering material providing 35% shading on July 30th. Then, effects of kaolin applications of on sunburn in the shaded and non-shaded areas were determined by applying 3% of kaolin at three different periods with four applications each starting at different dates in a weekly intervals. [Period I (KI : July 30, August 6, August 13 and August 20), Period II (KII: August 6, August 13, August 20 and August 27), Period III (KIII: August 13, August 20, August 27 and September 10)]. In the second part of the study, anatomical differences in peel of Hicaznar fruit with or without sunburn were investigated. In addition, temperature, humidity, radiation and amount of light on experimental area were recorded and collected by micro metos ag. climate station and their effects on sunburn were determined. Beside these, effects of different treatments on quality of fruit were also determined. This study was conducted in West Mediterranean Agricultural Research Institute in 2003 and 2004 using Hicaznar the most important pomegranate fruit cultivar produced and exported from this region. Laboratory work was done in the pomology laboratory of West v Mediterranean Agricultural Research Institute and the Anatomy Laboratory Department of Pathology, Faculty of Medicine, at the Akdeniz University. At the end of the first experiment, it was found that applications of caolin were the best method for preventing sunburn in fruits of Hicaznar pomegranate cultivar. Applications of kaolin also increased soluble dry matter content and red color of fruits. Among kaolin applications, KI was the most effective application for reducing sunburn in pomegranate fruit. Shading treatments decrease sunburn on pomegranate fruits comparing to the controls, however, it increased fruit cracking when the humidity was high. Besides these it was determined that shading plus kaolin applications was more effective for decreasing sunburn compared to shading treatment alone. At the end of the second experiment, important anatomic differences were observed in peels of pomegranate fruits with and without sunburn. It was also determined that sunburn was first appeared on the cuticle and it stated to disintegrate due to sunburn. Then the epidermis under the cuticle was affected and destroyed by sunburn. In the advance stage parenchyma and other cells composing of the peel of pomegranate fruit were damaged by sunburn. In addition, images obtained by light microscopy showed that , before a visible color change occurred in the peel of fruits accumulation of phenolic compounds, thickening and lignifications of cell walls of cell especially the one closer to the to epidermis. It was also determined that anatomic changes are started before the occurrence of visible symptoms of sunburn in the fruits. Therefore, it is suggested that applications for preventing sunburn should be arrange according to these findings. KEY WORDS: Pomegranate fruit, sunburn, kaolin, shading, anatomy, yield, quality, fruit peel