Narın (punica granatum L.) çiçek biyolojisi üzerinde bir araştırma
Determination of flower stage development of pomegranate (punica granatum L.)
- Tez No: 27756
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
NARIN (Punica granatum L.) ÇİÇEK BİYOLOJİSİ ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA Hicran TİBET (Yüksek Lisans Tezi) Bu çalışma, Antalya yöresinde yetiştirilen Hicaz- nar çeşidinin çiçek tomurcuğu morfolojik ayrım safhasının tespiti ve tomurcuk gelişmesinin belirlenmesi amacıyla ya pılmıştır. Çalışma, Narenciye Araştırma Enstitüsü 'nün Serik- Kayaburnu Istasiyonu 'ndaki Hicaznar parselinde ve Enstitü ile Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü laboratuvarlarında yürütülmüştür. Arazi çalışmaları narlarda tomurcuklar patlamadan önce ve patladıktan sonra olmak üzere iki aşamada gerçekleşterilmiştir. Tomurcuklar patlamadan önce alman örneklerde ağırlık, en ve boyların daki gelişmenin tespit edilebilmesi için ölçümler yapılmış tır. Tomurcuklar sürdükten sonra ise yaprak sayısı, sürgün oluşturup oluşturmadığı ve çiçek tomurcuklarının sayısı, çap ve boyları tespit edilmiştir, ölçümleri tamamlanan Ör nekler, tespit çözeltisinde fikse edilmiştir. Daha sonrada laboratuvar çalışmalarına geçilmiştir. Laboratuvar çalışmalarında ise fikse edilen örnek lerden parafin kesit alınarak preparat hazırlanmıştır. Ha zırlanan preparatlar değerlendirilerek çiçek tomurcuğu ay rım safhasının ilk olarak 20 Şubat tarihinde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Narlarda çiçeklenme uzun bir dönem içe risinde gerçekleştiğinden daha sonraki tarihlerde de ayrım devam etmektedir. Çiçek tomurcuğunun gelişimi ise tam çi çeklenme dönemine kadar 15 safhada incelenmiştir. ANABÎLÎM DALI : BAHÇE BİKİLERİ JÜRÎ : 1*0 f. Dr. İbrahim BAKTIR (Danışman) Yıl : 1993 Doç.Dr.Lami KAYNAK Yrd. Doç. Dr. Tur gut YEÇİLO?Lü Sayfa : 52 ı
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF FLOWER STAGE DEVELOPMENT OF POMEGRANATE (Punica granatum L.) H. TİBET (M.S. Thesis) This study conducted out to determine flower bud differentiation stages and flower bud development of pome granate cv.Hicaznar variety grown in Antalya region. The research in the cultivar Hicaznar v/as carried out at Antalya citrus Research Institute Serik-Kayabumu Station and in the Laboratories of Akdeniz University Agri cultural Faculty. Field experiments were performed in two bud deve lopment stages; before and, after budburst. Before budburst samples were collected and measurements were done to deter mine incriment in bud size and weight. After budburst, num ber of leaves, formation of shoots, number of flower buds and their widths (diameter) and lengths were determined. Having completed the measurements, samples were fixed in fixing solution. Then, the fixed samples were em bedded in paraffin and sections were cut. Preparations were made from these sections. Ey evaluating these preparations, the beginning of bud differantiation stages were determined as 20 February. Since flowering in pomegranate occurs in a long period, the differantiation process continues after the given date above. Flower buds in the cultivar were examined into 15 stages due to the their development untill full bloom. DEPARTMENT : HORTICULTURAL SCIENCE COMMITTEE : Prof.Dr. İbrahim BAKTIR (Adviser) year. 1995 Assoc. Prof. Dr. Lami KAYNAK Pfl0.p£! '. qp Assist. Prof.Dr. Turgut YEŞÎLO?LU raSes. >^