Topkapı Sarayı harem dairesi 17. yüzyıl çini pano tasarımları
Topkapi Palace harem section's 17.th century tile panel designs
  1. Tez No: 413069
  2. Yazar: FATMA ZEHRA DUMLUPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NALAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 635
Özet
Yaklaşık dört yüz sene Osmanlı Devleti'nin resmî sarayı olarak kullanılan Topkapı Sarayı'nı, abidevî kapılarla birbirinden ayrılan ve asırlık ağaçlarla bezeli geniş bahçeler içindeki farklı mimarî üslup ve fonksiyona sahip yapılar meydana getirir. Topkapı Sarayı'nda Harem Dairesi, padişah ile ailesinin, görevli kadın ve erkek memurlarla birlikte yaşadıkları ve yabancıların giremediği özel alanı ifade eder. Çekirdeği Fatih zamanında atılan, Kanunî ve III. Murad dönemlerinde ilavelerle genişletilen Harem Dairesi, 1662 ve 1665 tarihlerinde vuku bulan iki büyük yangının ardından, IV. Mehmed zamanında kagîr olarak yeniden yapılmıştır. Bu yenilenme ile birlikte mekânların duvarları 17. yüzyılın kendine mahsus renk ve tasarım özelliklerine sahip İznik çinileriyle kaplanmıştır. Bu çalışmaya, 17. yüzyılın çinileri arasında ön plana çıkan çini panolar konu edilmiştir. Teknik ve kompozisyon özellikleri, fotoğrafları ve şema çizimleri ile tek tek incelenen panolar, Eminönü iskele başında yer alan ve aynı dönemde inşası tamamlanmış olan Yeni Vâlide Külliyesi çini panoları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Topkapi Palace, which was the official palace of the Ottoman Empire for about four hundred years, consists of buildings, separated from each other through monumental gates, with various styles and functions in large gardens adorned with century-old tress. The Harem in Topkapi Palace means the special area where strangers were not allowed and the Sultan and his family lived with female and male officers. The Harem, whose foundation had been laid during Fatih's reign and expanded with additions during Kanuni and Murad III periods, was rebuilt as a stone-walled structure during Mehmed IV's reign, following the two conflagrations in 1662 and 1665. In this renovation, walls around the spaces were Iznik-tiled with authentic 17.th century colors and designs. Topic of the current research is about major tile panels among 17.th century tiles within the Harem. The tile panels, which were examined, one by one, for technical and compositional features through photographs and sketches, are compared and contrasted with the tile panels within Yeni Valide complex, built in the same period, near Eminonu pier.