DMF indeksinin klinik ve radyolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 413070
  2. Yazar: A. BERHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBEKİR HARORLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral-Diagnoz ve Radyoloji servisine başvuran sosyal güvence altındaki 20-30 yaşları arası 1015 kişi incelenmiştir. Araştırmamızda klinik ve radyolOjik olarak kadın ve erkeklerde ayrı ayrı DMF tespiti yapılmıştır.Bu tespit yapılırken eğitim seviyesi, sosyo-ekonomik durum ve fırçalamanın DMF üzerine olan etkileri de araştırılmıştır. Radyolojik olarak tespit edilen DMF indeksi değeri klinik DMF değerinden daha yüksek bulunmuştur. DMF değerinin kadınlarda erkeklerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Yaş ile DMF değerinin arttığı tespit edilmiştir. Eğitim seviyesinin DMF değerini az da olsa etkilediği, sosyo-ekonomik durum ve diş fırçalama alışkanlığının ise etkilemediği görülmüştür. Çürük prevalans hızı incelenmiş, kadınlarda erkeklerden biraz daha yüksek bulunmuştur.Eğitim seviyesi, sosyo-ekonomik durum ve fırçalama alışkanlığı yükseldikçe çürük prevalans hızının azaldığı tespit edilmiştir. Gingival indeks ve diştaşı yüzey indeks değerleri incelenmiş, bu değerlerin cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, sosyo-ekonomik durum ve fırçalama alışkanlığı ile olan ilişkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1015 people between 20 and 30 years old, who have social insurance and who have applied to the Oral Diagnosis and Radiology department of the Faculty of Dentistry at Atatürk Universty; have been examined. In our research, DMF has been determined in both men and women by means of clinical and radiographic examination, While doing this appreciation, the effect of the education level, social-economic position, and brushing on DMF have been also investigated, I t has been found that the score of the radiographic DMF index was higher than those of clinical DMF, and that DMF scores of women were higher than those of men, lt has been determined that the DMF scores increase with the inereasing age, The carious prevalence has been studied and it has been found that the prevalence in women was a little higher than in men, It has been determined that the more the brushing habit, the education level, and the social-economic position, the less the carious prevalence, The scores of gingival index and calculus surface index have been evaluated and the relationships between these scores and the factors such as sex, age, education level, social-economic position, and brushing habit have alsa been determined,