Range resolution improvement in passive bistatic radars using deconvolution
Ters evrişim kullanarak pasif radarlarda menzil çözünürlüğü artırma
- Tez No: 413248
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ENİS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pasif radar (PR) sistemleri, tipik olarak, ticari yayınlar ile hedef tespiti yapan bi-statik radarlardır. Geleneksel radarlara göre düşük maliyetleri ve enerji harcamaları sebebiyle, PR sistemleri radar topluluğunun ilgisini çekmektedir. Fakat, bir PR sisteminin en büyük dezavantajı menzil çözünürlüğüdür, çünkü menzil çözünürlüğü yayın sinyalinin bant genişliğine bağlıdır ve ticari bir yayının dalga biçimini değiştirmek olanaksızdır. Bu tezde, FM yayın tabanlı bir PR sisteminin menzil çözünürlüğünü artırmak için, ters evrişim tabanlı bir sonradan işleme metodu sunulmaktadır. Belirsizlik denkleminin çıktısı, iletilen sinyalin özilintisinin bir kanal dürtü tepkisi ile evrişimi biçiminde yeniden yazılmaktadır. Dolayısıyla, iletilen sinyalin özilinitisi ve belirsizlik denkleminin çıktısısının ters evrişimi alınarak, kanal dürtü tepkisinin hesaplanabileceği gösterilmektedir. Tek FM kanallı PR sistemlerinde metod, başarılı bir şekilde hedeflerin ayrışma mesafesini düşürmekte ve menzil çözünürlüğünü artırmaktadır. Geleneksel belirsizlik denklemi, iki hedef arası mesafe 17 km iken hedefleri ancak ayırabilmektedir, buna karşılık ters evrişim tabanlı sonradan işleme metodu, bu mesafeyi 10 km'ye kadar indirebilmektedir. Bununla birlikte, ters evrişim tabanlı metod, PR sistemi birden fazla kanallı FM sinyalleri kullandığında, hedef etrafında oluşan yan kulakların gücünü azaltmakta da kullanılabilmektedir. Üç FM kanalı kullanan bir sinyal kullanıldığında, en güçlü yan kulak hedefe ait tepe noktasının 1,2 dB altında olacak kadar güçlü iken, ters evrişim sonunda bu seviye, 10 dB altında olacak kadar bastırılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Passive radar (PR) systems attract interests in radar community due to its lower cost and power consumption over conventional radars. However, one of the main disadvantages of a PR system is its low range resolution. The reason for this is, the range resolution depends on the bandwidth of the transmitted waveform and in a PR scenario, it is impossible to change transmitted waveform properties of a commercial broadcast. In this thesis, a post processing scheme is proposed to improve the range resolution of an FM broadcast based PR system. In the post processing scheme, the output of the ambiguity function is re-expressed as convolution of the autocorrelation of the transmitted signal and a channel impulse response. Therefore, it is shown that it is possible to use deconvolution methods to compute the channel impulse response using the output of the ambiguity function and the autocorrelation of the transmitted signal. Thus, using deconvolution to solve the channel impulse response provides an increase in the range resolution of the PR system. The method successfully increases the target separation distance and range resolution of a PR system using single FM channel signal. The conventional ambiguity function is able to separate two targets when the targets have about 17 km between each other where as the deconvolution based post processing method can decrease this to about 10 km. The deconvolution based post processing methods also decreases the side lobes around the target when the system uses multi channel FM signals. For a scenario in which three FM channels are employed, the highest side lobe is -1.2 dB below the main target peak and after deconvolution, this highest side lobe decreases to about -10 dB below the main target peak.