Improvement of range resolution in passive bistatic radar using fm signals
Fm sinyallerini kullanarak pasif bistatik radarlarda aralık çözünürlüğünün iyileştirilmesi
- Tez No: 620666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde iki yönlü pasif radar sistemlerinde işlem prensiplerini basit ve kavramsal bir şekilde açıklamaya çalışılmıştır. Ardından, sistem gürültüsü, dağınıklık (çok yollu yinelenen yankılar), doğrudan yol sinyali ve hedeften alınan yankı dahil olmak üzere karışan sinyallerin varlığında FM radyo sinyallerine dayanan pasif radar sistemlerinde sorun tespit edilir. Bu tezde, yakın alan hedefleri için genlik çözünürlüğü FM sinyalleri kullanılarak arttırılmıştır. İki hedef arasındaki mesafeyi hesaplayan bir tanı algoritması önerilmiştir. Nihai amaç, alanın yakın vadeli amaçlar için çözümünü iyileştirmektir. Genlik çözünürlüğü, sinyal bant genişliği ile ters orantılıdır. Böylece, artan bant genişliği ile, genlik çözünürlüğü ve yakın hedefler doğru bir şekilde tespit edilir. Bu algoritmanın doğru çalışmasını sağlamak için yakındaki hedefleri tespit etmek amacıyla sinyali yayınlamak için bir, üç ve yedi FM kanalı kullanılır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is tried to explain the principles of processing in two-way passive radar systems in a simple and conceptual way. Subsequently, the problem is detected in passive radar systems based on FM radio signals in the presence of interfering signals, including system noise, clutter (multi-path recurrent echoes), direct path signal, and received echo received from the target. In this thesis, the amplitude resolution for near-field targets is increased by the use of FM signals. A diagnostic algorithm that calculates the distance between two targets is proposed. The ultimate goal is to improve the resolution of the domain for near-term purposes. The amplitude resolution is inversely proportional to the signal bandwidth. Thus, with increasing bandwidth, amplitude resolution and targets closer are correctly detected. To ensure the correct operation of this algorithm, one, three, and seven FM channels are used to broadcast the signal to detect nearby targets.