İslam Borçlar Hukukunda vedia
  1. Tez No: 41325
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULKADİR ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET“İslâm Borçlar Hukukunda Vedîa”adını taşıyan bu tez çalışması bir giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Vedîa ve emanet kavramlarının ele alındığı Giriş'ten sonra Birinci Bölümde vedianın mahiyeti, şartlan ve özel şekilleri incelenmiştir. Konuyla ilgili hem akit, hem de akdin konusu olan nesne anlamındaki vedîa için, akdin şart ve niteliklerini de kapsayan şöyle bir tanım getirdik:“Vedîa kişinin mal veya mal hükmünde olan ve teslim edilebilen bir taşınırın muhafazası konusunda güvenilir birini yetkilendirip, karşı tarafin ücretsiz kabulüyle oluşan ve bağlayıcılığı olmayan bir emanet akittir.”Modern hukukta vedîanın“Ardiye Sözleşmesi”ve“Usulsüz Tevdi1”gibi bir kısım özel şekilleri bulunmaktadır. Ancak bunlar bir ücret karşılığı yapıldığı için, özellikle malın tazmini konusunda normal vedîadan farklıdır. İkinci Bölümde tarafların hak ve yükümlülükleri açıklanmıştır. Vedîa akdinde, vedîayı kendi malı gibi koruması, mûda' için önemli bir yükümlülük olurken; kendisine, vedîa için yaptığı harcamaları veya vedîa sebebiyle uğradığı zararları da mal sahibinden talep, hatta bu alacağını tahsil için malı hapsetme hakkı tanınmıştır. Vedîa sahibinden izinsiz kullanılamaz. Malın kullanılması ve iadede aynı (kendisi) yerine mislinin geri verilmesi esasına dayanan usulsüz vedîanın ele alındığı Üçüncü Bölümde, konu İslâm hukuku açısından değerlendirilmiş ve usulsüz vedîanın, özel bir vedîa şekli olarak İslâm hukukuna ters düşmeyeceği kanaatine varılmıştır. Vedîa bir emanet akdi olması sebebiyle mûda'ın, kasdî bir kusuru olmadıkça tazmin yükümlülüğü yoktur. Tazmin gerektirecek sebepler ile bu konudaki davalar da Dördüncü Bölümde yer almıştır. Beşinci Bölümde ise akclin sona ermedi ve vedîanın iadesi konu edilmiştir. Mûdi'in istemesi veya sözleşmenin sona ermesi durumunda mûda' vedîayı iade etmek zorundadır. Onun bir alacağım elindeki vedîadan takas yoluyla tahsil etmesi, genel olarak geçerli görülmemiştir. Mukayese metoduyla yapılan bu çalışmadan, İslâm borçlar hukukundaki vedîa ile ilgili hükümlerin, genel ahlâk ve hukuk kuralları çerçevesinde, zamanın ve şartların gereklerine göre şekillendiği, dolayısıyla modern hukuklardaki konu ile ilgili hükümlerden önemli farklarının bulunmadığı anlaşılmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis which is named“Deposit in Islam Depts Law”is consisted of an inrodoction and five chapters. After the introduction in which the terms of deposit and trust are dealed with, deposit's character, rules and special kinds are studied in the First Chapter. We made a definition for deposit which is used in the subject instead of both contract and object which is contract's subject This definition also includes contract's conditions and qualites;“Deposit is a trust contract about authorization of one's property or movoble things that are equivolents of properties and that can be dellivered. This authorization is formed by acceptance of the receiving side without and obligation.”Deposit has some special kinds in modern law such as“Storehouse Contract”and“Irragular Entrusting”. These are different from normal deposit especially in compensation of property due to being done in return ofpaymant In the Second Chapter rights and obligation of the sides are defined. In deposit contract it's an important obligation for the one who takes the deposit is to protect it like his own property. At the same time he has been given the right of wanting the expenses that he made for the deposit or his loss by protecting the deposit from the depositor. Also he has been given the right to keep the deposit to collect his claims. Deposit can't be used without its possessor's permission. In Third Chapter deposition lrragularite which means the usege of property and replacing it with equal amaunt in the time of restoration is deoled with. The subject is examined according to Islam law and it is decided that deposition irragularite will not be contrary to Islam law as a special kind of deposit One who takes deposit doesn't have the obligation to compansate if he doesn't have a fault which has been done on purpose. Reasons that want compansation and the cases that are related to these are in the Fourth Chapter. End of the contract and restoration of the deposit dealed with in the Fifth chapter. One who takes the deposit must restorate the deposit if the depositor wants or in the end of the concract Genarally it was not thought prevalent to collect his claim from the deposit by clearing system. VIn this thesis that has been formed by the method of comparasion it has been understood that decisions about the deposit Islam debts law are formed around genaral moral and law rules according to the needs of time and conditions. So it has been understood that there aren't any important differences between these and decisions about the subject in modern law. VI