İslâm Borçlar Hukukunda görme muhayyerliği ve tüketici hakları açısından önemi
Option of inspection in Islamic Law of Obligations and its importance in respect of consumer rights
  1. Tez No: 288351
  2. Yazar: M. ZÜBEYR ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, bir Giriş ve üç Bölümden oluşmaktadır. Girişte tezin amacı, içeriği ve hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verilmektedir.Birinci Bölümde asıl konumuza ışık tutması için muhayyerlik tanımı yapılarak, muhayyerliğin mahiyeti ortaya konmaya çalışılmış ve diğer muhayyerlik türleri de özetle ele alınmıştır.İkinci bölümde asıl konumuz olan görme muhayyerliği ve hukukî sonuçları detaylı bir şekilde ele alınmıştır.Üçüncü bölümde de tüketim ve tüketici kavramlarından bahsedilerek, Hukuk sistemlerinin ve özellikle İslam Hukukunun tüketiciyi koruma adına ne gibi tedbirler aldığı, bu tedbirler arasında görme muhayyerliğinin tüketici hakları açısından önemi tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction and three chapters. Introductory chapter, deals with the aims, content and the method followed.The first chapter, having defined the concept of“The Power of Choice (khiy?r)”, examines legal characteristics of The Power of Choice, together with its other types.The second chapter threats the subject matter of this research, that is“option of inspection”and its legal qualifications.The third chapter studies the concepts of consumption and consumer and endeavors to determine the protective measures for the benefit of consumers particularly in Islamic Law. In this context, the significance of option of inspection is delved into.