Tempcore ısıl işlemi uygulanmış nervürlü betonarme çeliğinin manyetik rezonans yorulma davranışının incelenmesi
A study on determination of magnetic resonance fatigue behavior of ribbed bar of tempcore heat treated construction steel
  1. Tez No: 413333
  2. Yazar: OKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İnşaat sektörü, kendi kullanım amaçları için betonarme çeliklerindeki yüksek emniyet ve düşük maliyet gibi konularla çok yakından ilgilenmektedir. Bu yüzden yüksek mekanik özelliklere sahip betonarme çelikleri, son yıllarda teknolojideki gelişmelere paralel olarak büyük boyutlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, betonarme yapılarında kullanılan, Tempcore sistemine tabi tutulmuş TS 708 Standardı S420 kalitesindeki nervürlü yapı çeliklerinin ne kadar yüke dayanacağını ve ne kadar sürede yorulacağını belirlemek amacıyla depremler sonucunda binaların yıkılmaması adına alınabilecek önlemler için yol gösterici bir çalışma yapılmıştır. Günümüzde yüksek mukavemetli betonarme çeliklerinin üretiminde kullanılan en yaygın yöntem "TEMPCORE YÖNTEMİ'dir. Tempcore prosesi temel anlamda, sıcak çekilmiş beton çelik çubuklarına, mukavemeti arttırmak üzere uygulanan bir ısıl işlemdir. Bu ısıl işlem sıcak haddelenmiş ve halen sıcak (1000 °C) olan çubuğa finiş pasosunu terk eder terk etmez, hızlandırılmış şekilde su verilere uygulanır. Özellikle çok yüksek katlı binalarda yapı çelikleri statik yüklerle birlikte dinamik yüklere de maruz kalmaktadır. Bu değişken yükler karşısında çeliğin nasıl davranış sergileyeceğini sadece çekme test deneyi ile belirlenmesinin yeterli olmayacağı belirlenerek manyetik rezonans test cihazı ile ölçümleri yapılması düşünülmüştür. Manyetik rezonans test cihazında çevrim sayısına göre uygulanan yük değişimleri sonuçları incelediğinde akma mukavemetinin üzerine çıktığımız statik yüklerde malzeme hasara uğramıştır. Akma yükünün üzerine çıkıldığı durumlarda frekans değişimleri negatif (-) değerlere ulaştığı gözlemlenmiştir. Akma dayanımına yakın veya bir miktar altında olan yüklerde ise numune 10000000 çevrim sayısına dayanmıştır. Plastik deformasyona uğradığında ise kesit büzülerek daralmış ve kırılmadan önce sünek davranış sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the mechanical properties of construction steel ribbed bars that used commonly in civil sector. The sector mostly interests in materials which has low cost and high mechanical properties. This why the quenched and self-tempered bars are produced instead of micro alloyed steel. In this study, used in low carbon steel, Tempcore to subject the system TS 708 standard what the low carbon steel structure in S420 quality up will be based on the load and how long the earthquakes have been done for a study for the measures to be taken on behalf of the demolition of the building on the results to determine whether fatigue. Today, the most common method used in the production of high-strength steel reinforced concrete“TEMPCORE METHOD”is. Tempcore process in basic sense, the hot rolled low carbon steel rebar is a heat treatment applied to increase the strength. This hot-rolled and heat treatment is still hot (1000 ° C) leave the finishing passes are applied to data accelerated the water. Specifically high-building steel structure is exposed to dynamic load with a static load. The tensile test is not sufficient to determine behaviour of ribbed bar construction steel against variable loads. This is why; it is intended to be performed by magnetic resonance measurement tester. As a result, while the load changes applied by the number of cycles of magnetic resonance tester is more than the static load on the yield strength. The material has damage. In cases where the load exceed the value of yield strength. Frequency changes negative (-) values were observed to reach. The load in the near or slightly below the yield strength of 10000000,samples was based on the number of cycles. The subjected to plastic deformation shrinks the narrowed section and showed ductile behaviour before the break.