Düşük alaşımlı nervürlü inşaat çeliklerinde tempcore yönteminin mekanik özelliklere etkisi
- Tez No: 33638
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada son yıllarda inşaat çeliklerine uygulanan tempcore yönte- minin,%0.17 - 0.22 C, %0.20 Si ve %0.70 - 0.85 Mn. aralıklarında kimyasal kompozisyona sahip inşaat çeliklerine uygulanabilirliği ince lenmişti r. Haddeleme ısısından, faydalanılarak, son hadde tezgahından çıkan çubuğa su verilmesini ve çubuğun kendi -kendini temperlemesini içeren bu yöntemle bazı deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar bu kimyasal kompozisyon aralıklarındaki inşaat çeliği çubuklarına tempcore yönteminin uygulanabileceğini ortaya koymuştur. Uygulanan yöntemle yukarıdaki kimyasal kompozisyon aralığındaki çelik çubuklarda akma ve çekme mukavemetlerinin arttığı ve uzama değerlerinin düştüğü görülmüştür. Bu mekanik değerlerin değişim nedeni.yüzeyde su verme ile oluşan martens it kabuktur. Tempcore yöntemine tabi tutulan değişik çaplardaki çubuklarda, suverme süresindeki artma ve çekme muka vemetlerinin doğrusal arttığı, kendi -kendini temperleme sıcaklığının doğrusal düştüğü görülmüştür. Bu deneysel çalışmalarla, düşük alaşımlı dökümlerden yüksek akma mukavemetli inşaat çeliği üretiminin olabilir liği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, on new process. Tempcore, is used to produce igh quality weldable concrete reinforcing steels inwhich higher strength is maintained by water cooling.This heat tratment is based ön immediate water cooling of rolled bar by means of a water cooling device after finish roll stand and self- tempering of water cooled bar on the cooling bed. This investigation observes the applicability of Tempcore Process for steel reinforcing bars with the chemical composition of 0.17-0.22 %C, 0.20 %Si and 0.70-0.85%Mn. There has been some experiments carried out to abserve the process and its effects on properties. Experimental results yields that process is applicable to above mentioned steels. Yield and tensile strength is incressed but elongation is decreased by Tempcore Process. The mechanism is forming a hard“self tempered marten- site”shell around the core which has a normal microstructure of above mentioned analysis withouth heat treatment.The resulting structure is a kind of“composite meaterial”Experimental results conclude that the langer the quenching time highers the strength linearly and decreases the self-temppering temperature linearly. As a cone 1 us i on, product i on of higher yield point high quality weldable concrete reinforcing steels is possible and feasible by the“tempcore Process”.