Toprak kaynaklı ısı pompası destekli pasif ev tasarımının Karabük ilinde uygulanması
Application of support passive house design that ground source heat pump to the Karabuk
- Tez No: 413337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ülkemiz enerji ihtiyacını karşılama kaynakları açısından ithalat ağırlıklıdır. Konutlarda harcanan enerji miktarı, sanayi harcamalarından sonra ikinci en yüksek orana sahiptir ve enerji üretiminin %30'a yakın kısmı konutlarda kullanılmaktadır. Ülkemizdeki konutların %70-80'e yakını yalıtımsız ya da yetersiz yalıtımlı olduğu hesaplanmaktadır. Her yıl 5 Milyar $ dolayında bir para yalıtımsız konutlar nedeni ile israf olmaktadır. Ülkemiz genelinde, konutların yalıtımının yapılması ve ısıtma işleminde kullanılan enerjinin alternatif enerji kaynaklarından sağlanması halinde önemli ölçüde tasarruf sağlanacağı öngörülmektedir. Yalıtım açısından Pasif Evler en üst seviyedeki konut yalıtım şeklidir. Ayrıca konut ısıtması için gerekli enerjiyi alternatif kaynaklardan sağlayan en etkin kaynak Isı pompalarıdır. Ülkemizde yapılacak konutların yalıtımının Pasif Ev standartlarına sahip olması ve kaynak olarak ısı pompası kullanılması halinde ciddi tasarruf sağlanması öngörülmektedir. Ülkemiz için en ideal ısı pompası tipi Toprak Kaynaklı Isı Pompalarıdır (TKIP). TKIP tasarımında en önemli parametre; toprak altı sıcaklık değeridir. Yaygın pratik uygulamalarda bu değer 5 °C'dir. Bu çalışmada Karabük ili için toprak altı sıcaklık değerleri ölçülmüş ve örnek olarak tasarlanan villa tarzı bir konut için hesaplama yapılmıştır. Ayrıca, toprak altı sıcaklık değerleri tespit edilerek, Pasif evde TKIP uygulamasının seçimi, seçim nedenleri, verimliliği, uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is mainly based on import in terms of meeting the energy needs. The amount of energy that spent on housing has the second highest rate than the amount of energy that spent on industry and almost 30% of total amount of energy production has been using on housing. It is estimated that almost %70-80 of houses in our country are weak-insulated or non-insulated. Every year nearly 5 Billion Dollars have been wasting due to non-insulated houses. Throughout our country; it is anticipated to provide significant savings, if housing insulation is fulfilled and the energy which used for heating process is provided from alternative energy sources. In terms of insulation; the passive houses are the best types of housing insulation. Additionally, most effective energy sources which provide the energy from alternative energy sources are Heat Pumps. It is anticipated that there will be significant savings, if housings insulation that will be conduct have the Passive Houses Standards and Heat Pumps is used as energy source. The best type of heat pump is the ground source heat pump for our country's condition. The most important parameters are the values of underground temperature. In the common practice, this value is 5 °C. In this study, underground temperature values have been measured in the Karabük Province and calculations have been made for villa-style housing that designed as an example. On the other hand, by assessing values of underground temperature, it has been investigated the ground source heat pump selection, reasons of selection, efficiency and application criteria