Günışığına bağlı aydınlatma kontrolü ile iç aydınlatmada enerji tasarrufunun görüntü işleme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmesi
Günişiğina bağli aydinlatma kontrolü i̇le i̇ç aydinlatmada enerji̇ tasarrufunun görüntü i̇şleme yöntemleri̇ kullanilarak gerçekleşti̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 413359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER FEDAİ ÇAVUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde gerek kamu gerekse özel teşebbüse ait ofis ve binalarda iç aydınlatmada enerji verimliliği yaklaşımları dünya ülkeleri için çok önemli bir duruma gelmiştir. Enerji kaynakları hızla tükenirken ve sera gazı salınımları da artarken, aydınlatma enerjisi tasarrufu konusunda daha ciddi çalışmalara gereksinim vardır. Yapılacak çalışma ile aydınlatma kontrol otomasyon sisteminden elde edilen elektriksel veriler kullanılarak, ofis binaları için aydınlatma enerjisi tasarruf potansiyeli hesaplanacaktır. Enerji tüketimi görüntü işleme tekniği kullanılarak azaltılmaya çalışılacaktır. Elde edilen sonuçlar kullanılarak, enerji tasarrufu potansiyeli ve ilişkili parametreleri değerlendirebilmek ve olumlu yüzdeleri yükseltip olumsuz sonuçları ortadan kaldırabilmek için bir yol haritası çizilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy saving approaches for interior lighting, especially for government and nongovernment offices, are significant for every country around the world. As energy sources are rapidly depleting and greenhouse gas emissions increase, lighting energy savings should be considered more seriously. Using electrical data collected from the daylight responsive automated lighting control system constructed, detailed information regarding the energy saving potential of an office building will estimate. Energy consumption will reduce using image processing technique. Using the results obtained, a clear path may be drawn to determine and increase the energy saving potential.