Günışığına bağlı aydınlatma kontrolü ile iç aydınlatmada enerji tasarrufunun ve ilişkili parametrelerin belirlenmesi
Determinaton of interior lighting energy savings and related parameters by using daylight responsive lighting control
  1. Tez No: 258570
  2. Yazar: CENK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YANIKOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ÖNDER GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gerek kamu gerekse özel teşebbüse ait ofis binalarında iç aydınlatmada enerji tasarrufu yaklaşımları günümüzde dünyanın her ülkesi için önem arz eder duruma gelmiştir. Enerji kaynakları hızla tükenir ve sera gazı salınımları da yükselirken, aydınlatma enerjisi tasarrufu konusuna daha ciddi yaklaşılma gereksinimi doğmuştur. Bu bağlamda hazırlanan bu doktora tez çalışması, Sakarya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından finanse edilen ve desteklenen (2007'den beri) ?Sakarya Bölgesi için Aydınlatma Enerjisi Tasarrufu Potansiyelinin Belirlenmesi? adındaki proje ile koordineli bir biçimde yürütülmüştür. 2008 yılında kurulan ve aktif hale geçirilen aydınlatma kontrol otomasyon sisteminden elde edilen elektriksel ve iklimsel veriler kullanılarak, ofis binaları için aydınlatma enerjisi tasarruf potansiyeli hesaplanmaya çalışılmıştır. İklimlendirme harcamaları göz önünde bulundurulmaksızın ve hareket algılayıcısı kullanmadan deney odasında yaklaşık % 41'lik bir aydınlatma enerjisi tasarrufu gerçekleştirilmiştir. Hava şartlarının değişimi ile tıpkı enerji tasarrufu verilerinin değiştiği gibi enerji kalitesi çıktılarının da değiştiği tespit edilmiştir. 12 aylık deney süresinde elde edilen sonuçlar kullanılarak, enerji tasarrufu potansiyeli ve ilişkili parametreleri değerlendirebilmek ve olumlu yüzdeleri yükseltip olumsuz sonuçları ortadan kaldırabilmek için bir yol haritası çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy saving approaches for interior lighting, especially for government and non-government offices, are significant for every country around the world. As energy sources are rapidly depleting and greenhouse gas emissions increase, lighting energy savings should be considered more seriously. A project entitled ?Determination of Interior Lighting Energy Saving Potential for Sakarya Region?, which is coordinated with this doctorate thesis study, financed and supported by Sakarya University Scientific Research Projects Commission (since 2007), has started. Using electrical and climatic data collected from the daylight responsive automated lighting control system constructed in 2008, detailed information regarding the energy saving potential of an office building is estimated. Approximately 41% of the lighting energy used in the room over 12 months time can be saved both without taking climatic energy consumption into account and using presence sensors. In accordance with the weather condition changes energy quality parameters are also affected. Using the results obtained in 12 months of experiment time, a clear path may be drawn to determine and increase the energy saving potential.