Yığma duvar elastik davranışının düzlem çubuk elemanlarla mikro modellemesi
Micro modeling the elastic behaviour of masonry walls by plane bar members
  1. Tez No: 413462
  2. Yazar: UĞUR KAFKAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUD SAMİ DÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada yığma yapıların en önemli taşıyıcı elemanı olan yığma duvarların elastik davranışlarının tespiti için düzlem çubuk elemanlarla duvarın mikro modellemesi yapılmıştır. Tarif edilen mesnet şartlarına sahip duvarların ve duvarı oluşturan tuğla birimlerin boyutları girilerek modelin sistematik olarak oluşturulduğu ve matris deplasman metodu ile analizinin yapıldığı bir bilgisayar programı geliştirilmiş ve geliştirilen program ile literatürden örnek çözümler yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu çerçevede çalışmada birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve konu ile ilgili literatür irdelenmiştir. Mevcut literatürde yığma duvarların modellenmesi ile ilgili çalışmalara değinilmiş, ikinci bölümde ise yığma yapılar ve yığma duvarlarda kullanılan malzemeler ve yığma yapılarda modelleme teknikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışma çerçevesinde sistemin analizinde kullanılan matris deplasman metodu irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise yığma duvarların düzlem çerçeve ve kafes elemanlarla mikro modellenmesi için önerilen modelleme tekniği tarif edilmiştir. Beşinci bölümde ise geliştirilen bilgisayar programı tanıtılarak literatürdeki bazı örneklerin önerilen modelleme yöntemi ile elastik analizi yapılmış ve literatürle uyumlu sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for determining the elastic behavior of masonry walls that are the most important structural elements of the masonry structures, micro modeling by plane bar elements is proposed. The model was created systematically by entering the walls support conditions and the dimensions of the brick units master thickness and the modulus of elasticity. The analysis of the model was carried out by the developed computer program by using the matrix displacement method. The results were then compared with the sample solutions taken from the literature. In this context, the existing literature review has been made in the first part of the study. In the existing literature, the studies related to the modeling of masonry walls had been addressed. Then, in the second chapter, in addition to the masonry structures and the materials used in masonry walls, the modeling techniques in masonry structures have been discussed. In the third part, the matrix displacement method used in the analysis of the system in the context of the study was examined. In the fourth chapter, the modeling technique that was proposed for micro modeling of the masonry walls with plane frame and truss elements has been described. In the fifth chapter, introducing the computer program developed, elastic analysis of some examples in the literature have been made with the modelling method proposed, and the compatible results with the literature have been achieved.