Demiryollarında yol geometri kusurlarının incelenmesi ve çözüm önerileri: Kütahya-Afyon demiryolu hattı örneği
The investigation of the railway track geometry defects and suggested solutions: Case study of ,Kütahya-Afyon railway line
  1. Tez No: 413463
  2. Yazar: SEZGİN İÇA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. POLAT YALINIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülkemizde son yıllarda gelişmekte olan yüksek hızlı tren ağı ile şehirlerarası mesafeler kısalmakta ve artan hızlar sayesinde yolculuk süreleri azalmaktadır. Demiryollarında yeni yapılan yollar sayesinde yollar yüksek hızlı tren standartlarına uygun hale getirilmiştir fakat bundan daha önemlisi işletme şartları altında yolun standartlarının korunmasıdır. Yol kalitesinin korunmasında ise en önemli unsur yol geometrisi kusurlarının sürekli olarak gözlem altında tutularak bakım faaliyetlerinin zamanında yapılmasıdır. Bu çalışmada öncelikle söz konusu yol geometrisi parametreleri olan dever, ekartman, nivelman, fleş ve burulma kavramları incelenerek ilgili Avrupa Birliği normları çerçevesinde bunlarla ilgili hatalar değerlendirilmiştir. 2008 yılında ölümlü tren kazasının meydana geldiği ve 2013 yılında da poz çalışması geçirmesi nedeniyle hattaki iyileşmelerin karşılaştırılma imkanı bulunan Kütahya-Afyon demiryolu hattında ölçüm çalışmaları yapılarak bölümdeki yol geometrisi kusurları incelenmiştir. Değerlendirme bölümünde, dört yıl içerisinde yapılan ölçüm çalışmaları ile Kütahya-Afyon demiryolu hattı üzerinde belli bir kesimde yol geometrisindeki bozulmalar saptanmış ve yapılan poz çalışmasının yol geometrisi kalitesine etkileri ortaya çıkartılmıştır. Çalışmada son olarak yol geometrisi kalitesinin korunması amacıyla ülkemizde ve yurt dışındaki örnekler incelenerek genel çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The intercity distances are diminishing and through increasing speeds travel times are reducing, by the development of the high speed train network in recent years in our country. Although the tracks has been optimized to the high speed train standards with the newly constructed tracks at the railways, the more significant is the maintenance of the standartds of the track under service conditions. On the other hand the most important element at the maintenance of the truck quality is the punctuality of the maintenance activities by the continuous inspection of the track geometry defects. At this study firstly by investigating track geometry parameters; cross level, track gauge, longitudinal level, alignment and twist concepts, according to concerning European Standards, relating defects are evaluated. Track geometry defects are investigated through the measurements at the Kütahya-Afyon railway line, which has an opportunity to compare improvements at at track since having a fatal railway accident at 2008 and a renewal at 2013. At the evaluation part, track geometry deteriorations are determined on a specific section at Kütahya-Afyon railway line by the measurements within the four years and the effects of the renewal on the track geometry quality are revealed. Finally at the study general suggested solutions are introduced in order to maintain track geometry quality by examining the case studies in our country and abroad.