Bozulmuş asfalt kaplamaların geri dönüşüm maliyet analizi ve optimum geri kazanım mesafesinin araştırılması
Recycling cost analysis of deformed asphalt pavement and investigation of the optimum recycling distance
- Tez No: 413493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünya'da ve ülkemizde çok önemli yeri olan atık geri dönüşümü günümüzde ihtiyaç değil zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle %96 oranlarında agrega içeren asfalt geri dönüşümü için hem doğal kaynakların korunması hem de petrolde dışa bağımlı bir ülke olarak bitüm alım ve kullanımını azaltarak cari açığı bir miktar olsun düşürmek büyük önem kazanmıştır. Dış ülkelerde yapılan çalışmalar geri dönüşüm çalışmalarını kanun ve yönetmelik olarak zorunlu kılarken, birçok açıdan uygulayıcılara teşvik ve destek de vermektedir, ülkemiz bu konuda henüz çok yenidir bu yüzden yapılan uygulama ve araştırmaların artırılması şarttır. Asfalt geri dönüşüm malzemesinin genel özellikleri, kullanım şekilleri ve malzemenin en iyi şekilde geri dönüştürülebilmesi açısından değerlendirilen geri kazanım malzemesi (RAP), aynı zamanda ekonomik açıdan incelenmiştir. Çalışmada tipik bir yol kesiti düzenlenmiş ve maliyeti hesaplanmıştır, aynı yol kesiti bu kez binder ve bitümlü temel tabakalarında her seferinde farklı geri dönüşüm oranları ilave edilerek düzenlenmiş, bu oranlara göre malzemeden elde edilen ton başına karlar hesaplanmıştır. Hesaplamalarda geri dönüşüm türüne göre işletme maliyetleri de göz önüne alınarak daha gerçekçi sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın bir diğer konusu geri dönüşüm malzemesinin değerlendirilebilmesi için tesise taşınabileceği optimum mesafenin bulunmasıdır. Taşınma mesafesi bulunurken KGM'nin taşıma formüllerinden yararlanılmış, sonuçta bulunan mesafeler üzerinden asfalt plentlerinin kurulumda bazında etkin oldukları alan yaklaşık olarak belirlenmiştir. Asfalt işlerinde önemli meblağ tutan asfalt nakliye fiyatları için bölgeler çapında verilen fiyatlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Waste recycling, which has a very important place both in the world and in our country, has become not a necessity but an obligation nowadays. Especially for the asphalt recycling that contains 96% aggregate, it has become of great importance both to protect natural resources and to reduce current deficit somewhat by decreasing the purchase and use of bitumen as a country foreign-dependent on petroleum. While studies conducted in foreign countries oblige recycling as law and regulations, they also encourage and support practitioners in a lot of ways; our country is still new on this issue, thus applications and researches must be increased. In terms of the general characteristics of asphalt recycling material, usage of these materials and recycling the material in the best way possible, reclaimed asphalt pavement (RAP) in terms of economy investigate at the same time. In the study, a typical road section was designed and the cost was calculated, the same road section was designed by adding different recycling rates each time on binder and bituminous base forms and the profits per ton obtained from this material based on these rates were calculated. Clearer results were obtained from calculations by taking operating costs into consideration based on the type of recycle. Another subject of the study, the optimum distance that the recycling material can be transported to the facility for recovery was also searched. KGM's transportation formulas were used and by way of the distances found, the areas that asphalt plants were effective in set up base were found approximately. Regional asphalt transport prices which make up an important amount in asphalt works were compared.