Mardin ili Midyat yöresinde Süryani ev şarapçılığı üzerine sosyo –ekonomik bir değerlendirme
A socio-economic evaluation on Assyrian homemade winemaking in Midyat district of Mardin province
  1. Tez No: 413524
  2. Yazar: ZERYA TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Dünya'nın her yerine yayılmış Mezopotamya'nın kadim halklarından olan Süryanilerin tüm zorluklara rağmen ayakta kalmaya dinlerini ve kültürlerini devam ettirdikleri, Türkiye'de sayıca en kalabalık yaşadıkları yerlerden olan Mardin ili Midyat yöresinde en önemli geleneklerinden biri olan şarap yapımını incelemek amaçlanmıştır. Şarabın Süryani kültüründeki yeri, yapım aşamaları, pazarlanması, aileye kattığı gelir şarabın geleceği ve geliştirilmesinin bölgeye getirileri, şarap üreticilerinin şarap üretiminde yaşadıkları sorunlar ve Devlet'ten beklentileri de Süryani Şarabını tarihsel değerinden uzaklaştırmadan sosyo-ekonomik boyutuyla incelenmiştir. Çalışmanın yapıldığı 2011 yılı ve 2014 yılı itibariyle yapılan gözlem ve değerlendirmeler neticesinde şarap üretiminde artış olduğu, 2011 yılında yapılan denetim ve baskınlarda azalma olduğu ancak; sorunların devam ettiği ve hala kaçak üretimden dolayı bir tedirginlik yaşadıkları. Düzenleme yapılmadığından bağların durumunda herhangi bir iyileşmenin olmadığı, üzümü çevre ilerden alarak şarap yaptıkları. Şarabın geliştirilmesi halinde aile gelirlerinde önemli bir katkı olacağı, turizmin gelişeceği ve bununla beraber diğer yerel ürünlerin değer kazanacağı ve bağcılığın gelişeceği varılan sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
It is tried to explain that Assyrians, who spread through out the world and are one of the very old community of Mesopotamia, with stood and protected their culture and region despite all the hardship. Besides, it is also aimed to talk about Mardin province Midyat region where Assyrians population is very high and wines which are one of their significant tradition. It is analysed in detail how Assyrian wine which is the beverage of ritual and special occasions, the significance of wine in their culture, producing process, marketing, the income of wine for the families, the future of wine, development of wine for the province and region, the problems the wine producers faced in the process of producing and their expectaions from government are also searched. As a result of observations and evaluations in 2011-2014 period when the years field study is was carried out, it was concluded that the producing of wine increased, the amount of police raid in 2011 decreased, but the problems still existed such as uneasiness due to illegal producing, there was no progress in vine yards dueto lack of legal acts, local people produced wine by buying grape near by cities. On the other hand it was also concluded that if wine producing was improved, the in come of familes would increase, tourism would improve, the value of local production would also increase, and viticulture would develop.