Gupta tarihi ve kültürü
Gupta history and culture
  1. Tez No: 413709
  2. Yazar: MÜSLÜME MELİS ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN YAĞMUR GÖMEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Hindistan'ın en büyük devletlerinden biri olan Gupta imparatorluğu M.S. IV. ve VI. yüzyıllar arasında varlıklarını sürdürmüşlerdir. Guptalar, Hunalar ya da Ak Hunlar ile olan münasebetlerinden dolayı Hint tarihinde olduğu kadar Türk tarihinde de önemli bir yer teşkil eder. Özellikle Ak Hun hükümdarları ile Gupta hükümdarları arasındaki mücadeleler yıllarca sürer. Söz konusu savaşlarda Ak Hunlar, genelde yenik düşmesine rağmen hiçbir zaman pes etmez ve bu büyük Hint imparatorluğunun yıkılmasında önemli bir rol oynar. Ak Hun hükümdarları Hindistan topraklarında özellikle Eran, Kura ve Gvaliyar şehirlerinde kazıtılan yazıtları ile bu coğrafyadaki varlıklarını ölümsüzleştirirler. Söz konusu kitabelerden ve bu hükümdarlar adına bastırılan paralardan da Ak Hun hükümdarlarının, o dönemde zirve yapan bir din olan Hinduizmin nasıl etkisinde kaldıkları görülür. Gupta döneminde dil, edebiyat ve bilim konusunda pek çok buluşa imza atılır ve bu dönem de Hindistan tarihinde“Altın Çağ ”olarak geçer ve Gupta dönemi Hindistan'ın Altın Çağı olarak anılır.
Özet (Çeviri)
The Gupta Empire one of the India's largest states survived between the A.D. IV. and VI. centuries. Because of their relationship with the White Huns or Hunas, the Gupta Empire has an important place in Turkish history as well as in Indian history. Especially the struggles between the rulers of the Gupta and White Huns took many years. In these wars, White Huns never gave in although they had been usually defeated and played an important role in the destruction of this great Indian empire. White Hun rulers immortalized their presences in this region especially with the inscriptions built in the Eran, Kura and Gvaliyar cities on India land. How they influenced by Hinduism which is primary religion at that period is seen by the inscriptions built and moneys coined on behalf of the rulers. Many discoveries were developed in language, literature and science in Gupta period and so this period is referred as“Golden Age”in Indian History and also now called as“India's Golden Age”.