Türkiye'de kamu personel rejiminde kopuş ve kariyer uzmanlık sistemi
Break in the public personnel regime and the system of career experts in Turkey
- Tez No: 413752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Türkiye'de kamu personel rejimi 1980'li yıllardan itibaren dönüşüm geçirmektedir. Tekçi, statüter ve korporatist bir kimlik taşıyan Devlet Memurları Kanunu ile biçimlenen personel rejimi yavaş yavaş bu özelliklerinden uzaklaşmaya başlamış, 2000'li yıllardan itibaren de bu uzaklaşma bir“kopuş”biçimini almıştır. Bu çalışmanın temel amacı kamu personel rejimindeki bu dönüşüm ve kopuşu kariyer uzmanlık sistemi üzerinden analiz etmektir. Tezin araştırma nesnesi Türkiye'deki kariyer uzmanlık sistemidir. Kamu emek gücünün düzenlenme biçimi ve kamu personel rejiminin bir parçası olarak kariyer sistemi ilk kez bu çalışmayla ele alınmıştır. Kariyer kavramı, alan yazında daha çok insan kaynakları yönetimi kitaplarında, tarihselliğinden ve ideolojik zemininden kopuk biçimde kişisel gelişim unsuru olarak incelenmektedir. Bu çalışmada ise kariyer sistemi, tarihsel ve kuramsal bağlantısı kurularak, kamu personel rejimi içindeki yeri ve dönüşüm sürecindeki işlevi ile analiz edilmiştir. Çalışmada öncelikle kariyer sisteminin tanımı yapılmış ve daha sonra unsurları belirlenmiştir. Kariyer sistemi sınıflandırma, sınav ve kadro olmak üzere üçlü sacayağı üzerine oturtulmuş, sacayağını oluşturan unsurlar da ayrı ayrı analiz edilmiştir. Tezde esas olarak, kamu yönetiminde kariyer uzmanlığın yaygınlaşmasının, kamu personel rejimi açısından, statü hukukundan sözleşmeliliğe geçişin ötesinde bir kopuşa işaret ettiği tespit edilmiştir. Personel rejimi esaslı biçimde değişme yolundadır. Ayrıca bu çalışmada, kamu personel rejiminin gelecekte ikili bir yapı üzerinde yükseleceği öngörülmektedir. Bu ikili yapı, merkezde, az sayıda, yüksek güvenceye ve özlük haklarına sahip,“çekirdek personel”konumunda, statü hukukuna göre çalışanlarla; çevrede/taşrada özel hukuk hükümlerine göre çalışan ve özel sektör emekçilerinden hiç bir farkı olmadan istihdam edilen“kitlesel personel”den oluşacaktır.
Özet (Çeviri)
The public personel regime of Turkey has been under a transformation since the 1980s. The personel regime shaped by the Civil Servants Law, which bears a monist, statutory and corporatist identity, began to get rid of these features and this took the form of a“break”after the 2000s. The main purpose of this work is to analyse this transformation and break in the public personel regime based on the system of career experts. The subject of the thesis is the system of career experts in Turkey. This system has been addressed for the first time with this thesis as a way of organizing public human force and as a part of the public personel regime. The concept of“career”is analysed mostly in books about human resource management as an element of personal development without a history and an ideological background. However, this system has been analysed in our study with its position in the public personel regime and its function in the transformation process with an historical and a theoretical framework. Firstly the definiton of career system has been made in this study and then its elements have been identified. The career system consists of three pillars such as classification, examination and post, each of which has been analysed deeply in our study. The main argument of the thesis is that as the career experts we had in public administration became widespread, this pointed to a rupture beyond a transition from the status law to contract work in terms of the public personel regime. The personel regime is on the way to change substantially. Also in our study, it is foreseen that the public personel regime will rise on a two pillars structure in the future. This structure will consist of“core employees”who work in the center and according to status law, who are very little in number and who have high job security and personel rights as well as“mass employees”who work in the local parts under special regulations and who are employed like the private sector employees.