Balıkesirli Abdülaziz Mecdî ve divanı (İnceleme-metin)
Abdulaziz Mecdi of Balıkesir and his divan (Study-text)
  1. Tez No: 413785
  2. Yazar: İBRAHİM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 730
Özet
Abdülaziz Mecdî Tolun 1865-1941 yılları arasında yaşamış, Osmanlı'nın son, Cumhuriyet'in ilk dönemlerine şahitlik etmiş şair, mutasavvıf bir devlet adamıdır. Tercüme eserleriyle tanınan Mecdî Efendi'nin gençliğinden itibaren yazdığı şiirler de bulunmaktadır. Mecdî hayatının ilk dönemlerinde tasavvufla uğraşmamıştır. Bu yüzden ilk dönem şiirleri gurbet, aşk, toplumsal sorunlar gibi konuları içermektedir. Ancak tasavvufa intisap ettikten sonra düşünce dünyasında büyük değişiklikler olan şair, şiirlerinde de muhteva değişikliğine gitmiştir. Hayatının bu döneminde yazdığı şiirler tasavvufî içeriğe sahip olup, vahdet-i vücût ve ilâhî aşk başta olmak üzere dinî duyguların yoğun işlendiği bir yapıya sahiptir. Çalışmamızda Mecdî Divanı'nın tespit edebildiğimiz beş yazma nüshasıyla bir matbu nüshasından hareketle tenkitli bir metin oluşturulmuştur. Oluşturulan metinde kaside, gazel, mesnevi, tercî'-bend, terkîb-bend, murabba, muhammes, tahmis, müseddes, şarkı, müstezâd ve kıt'a gibi divan edebiyatına ait nazım şekilleriyle yazılmış çok sayıda şiir bulunmaktadır. Mecdî'nin şiirlerinde didaktik ve lirik bir üslûp hakimdir. O, muhtevaya şekilden daha çok önem vermiş, bu yüzden teknik bazı özelliklere takılmadan eserlerini vermiştir.
Özet (Çeviri)
Abdülaziz Mecdî Tolun (1865-1941), a statesman witnessing the last period of Ottoman Empire and the first period of the Turkish Republic was interested in poetry and sufism. Mecdî Efendi, well known for his translations, also wrote poems starting from his young ages. Mecdi was not interested in sufism in his youth. For that reason, in his first period the topic of his poems was about homesickness, love and social issues. But with his interest in sufism, the content of his poems was radically transformed. In this period of his lifetime, the content of his works was mostly under the influence of sufism and such topics like unity of existence and divine love was intensively treated. In this study, we tried to form a study text based upon five manuscripts and a press printed edition of Mecdî Divanı. In this formed study text, there are lots of verses of divan literature like ode (gazel), masnavi, tercî'-bend, terkîb-bend, quadrate (murabba), pentatisch (muhammes), tahmis, müseddes, song, müstezâd and kıt'a. Mecdi's poems are dominated mostly by a didactical and lyrical style. In his works, the content was always more important and of top priority, so that he wrote his poems without paying much attention to the technicality.