Temellendirilmiş kuram yaklaşımı ile bir gençlik mekanının (PUB) ilişkisel sorgusu
A relational inquiry of a youth space(PUB) with grounded theory approach
  1. Tez No: 413817
  2. Yazar: İMGE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Özellikle son on yılda dünyadaki teknolojik, bilimsel ve kültürel gelişmeler paralelinde kentleşme kavramının yeniden sorgulaması ile beraber; kentsel mekân kalitesinin geliştirilmesine yönelik ciddi araştırmalar yapılmaktadır. Kentsel mekân bir kentin ana bütünleşme aracı olarak kabul edilmektedir. Bu noktada publar da kendini bu dönüşümün içerisinde yerini almaktadır. Bu çalışma, kentsel mekân araştırmalarındaki yerini Corvus Pub (pab)'ın psikolojik ve sosyolojik açıdan işleyiş prosedürünü, kültürel dönüşümünü, çalışan, işveren ve de müşteri açısından değerlendirmesiyle almaktadır. Kentsel mekânla ilgili karşılaşılan pratik ve kavramsal problemlerin birçoğu metodolojiktir. Lang (1994), kentsel mekânlar için, insan ihtiyaçlarının düzenleyici prensibi olarak Maslow (1943)'un, ihtiyaç hiyerarşisini kullanmıştır. Çalışmanın ana örneklemi olan gençler üzerinden alınan veriler, pubların kentsel mekânlar arasında kabul edilebilir bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda çalışma, sosyolojik açıdan gençlerin neden Corvus Pub'ı tercih ettikleri, arka planda yatan değişken ve etkenlerin açıklanması, kentsel mekân olarak kabul edilen pubın örgütsel süreçleri, gençlerin tüketim kültürüne ne şekilde adapte olduğu ve bunlar arasındaki ilişkiler bütününün psiko-sosyal açıdan ele alınarak açıklanması hedeflenmiştir. Görüşülen kişilerin hissettikleri sosyal baskı, belirsizlikten kaçma, öykünme, onay istenci deneyimleri tercih ettikleri sosyal çevreye, beklentilere, sunulan hizmete, bağlı oldukları kültürel yapıya, yaşa ve aldığı eğitime bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özetle bu çalışmanın ana hedefi, sokağı mekânsal bağlamda sınırlandırılmış bir çerçevede ele alarak, pub kavramının kültürel ve sosyal açıdan yeri ve önemini açıklamak olmaktadır. Bunların gençlerin bakış açısı, deneyim ve tercihleri üzerinden anlatmaya çalışılması, sosyal ve kültürel açıdan pubın metodolojik bağlamda yeteri kadar anlaşılmaması, mekânın kullanıcıları ile yapılan görüşülmelerden yola çıkarak temellendirilmiş kuram çerçevesinde aktarılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler; Sosyal Etkileşim, Pub, Pub Kültürü, Beklentiler, ,Gençlik, Temellendirilmiş Kuram.
Özet (Çeviri)
Especially in the last decade, the technological, scientific and cultural developments in line with the concept of re-questioning of urbanization; serious research is done to improve the quality of public sphere. Public sphere is considered to be one the city's main integration tool. Pubs itself at this point in this transformation takes place. This work, in Corvus Pub where the psychological and sociological aspects of the public sphere research operating procedures, cultural transformation, the employee is the employer and the assessment of the customer. Many public spheres are related to the methodology of the practical and conceptual problems encountered. Lang (1994), for public spheres, as organizing principles of human needs Maslow(1943) has used the hierarchy of needs. The data received through the young people who are the main examples of my work, pub 's in public spheres shows that it has an acceptable value. Work in this context, a sociological perspective, young people why they prefer Corvus Pub, explaining the underlying variables and the factors in the background, organizational processes that pub accepted as public sphere, youth consumer culture to the way in adapting to that and the whole relationship between these psycho-social aspects. All of them are aimed to explain in this thesis. Of the people interviewed felt that social pressure, uncertainty in moderation, emulation, check the will of the experience they prefer the social environment, expectations, offered services, cultural structure they are bonded, age and varies depending on the education they received. The objective of this study summarizes the main street in a frame delimited by addressing the spatial context, cultural and social angle and location of the Pub concept is to explain the significance. These young people's perspective, attempting to explain through experience and preferences, lack of understanding as well as social and cultural aspects of methodological context sufficiently pub, has tried to transfer the grounded theory based on studies interviewed with space users. Keywords; Social Interaction, Pub, Pub Culture, Expectations, Youth, Grounded Theory.