Therapeutic goals in online youth therapy: what goals do young people identify and how do counsellors work with them?
Online terapide terapötik hedefler: gençlerin terapi hedefleri ve danışmanların çalışma şekli
- Tez No: 747376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TERRY HANLEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Manchester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
AMAÇ: Gençlere çevrimiçi terapi sunma konusundaki artan eğilime rağmen, bu alan bugüne kadar çok az dikkat çekmiştir. Bu nedenle bu çalışma, gençlerin çevrimiçi terapi hizmetlerine getirdiği hedef türlerini ve çevrimiçi danışmanların onlarla çalışırken yaşadıkları zorlukları ve fırsatları sistematik olarak keşfetmeyi amaçlamaktadır. YÖNTEM: Aralık 2013 ile Temmuz 2014 arasında İngiltere'de bir çevrimiçi gençlik danışmanlığı servisine başvuran ve hizmet alan 1.137 danışan terapi hedeflerini sistemde belirlemiştir. İkincisi, gençlerle terapide hedefe dayalı bir yaklaşım izleyen 6 çevrimiçi danışmanla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldı. Her iki veri dizisi de Temellendirilmiş Kuram/Gömülü Teori Metodolojisi kullanılarak incelenmiştir. BULGULAR: Gençlerin terapiye getirdiği hedefler üç temel kategori altında kavramsallaştırılmıştır: (1)“Öze dönük(intra-personal) hedefler”, (2)“Kişilerarası (inter- personal) hedefler”ve (3)“Başkalarıyla ilişki üzerine benlik hedefleri”. Çevrimiçi klinisyenlerin deneyimlerinden elde edilen bulgular ise dört temel kategoride şekillenmiştir: (1)“Çevrimiçi terapinin bir bileşeni olarak hedeflerin etkisi”, (2)“Hedeflere yönelik çalışılan sanal ortamın etkisi”, (3)“Gençlerin hedeflerine dair temel temalar”ve (4)“Klinisyenin terapötik kimliğinin evrimi”. TARTIŞMA: Çalışmada kodlanmış hedef türleri, Berne Terapötik Hedefler Envanterinde ifade edilen hedeflerin taksonomisine benzerlik göstermiştir. Danışanların çevrimiçi ortamı ve yaş grubu ile ilgili nüanslar tespit edilerek dikkate alınmıştır. Özellikle,“Başkalarıyla ilişki üzerine benlik hedefleri”teması, hem çevrimiçi hem de yüz yüze gençlik hizmetlerinde sağlanan hizmetlerin doğası hakkında bazı ilginç tartışma noktaları sunmaktadır. Klinisyen görüşleri, çevrimiçi terapötik hedeflerle çalışmanın daha geniş deneyimleri yansıtan literatürle paralel olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte, terapi hedefleriyle çalışan danışmanların deneyimlerine ilişkin mevcut araştırmaların yetersizliği de tespit edilmiştir. Bulgular birlikte değerlendirildiğinde, hedef odaklı çevrimiçi terapi için dört aşamalı bir çalışma modeli önerilmektedir. Sonuç ve öneriler kısmında çalışmanın sınırları, çevrimiçi terapötik çalışmalarla ilgilenen terapistler, araştırmacılar ve hizmet sağlayıcılara yönelik öneriler özetlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çevrimiçi danışmanlık; Ergen danışmanlığı; Hedef odaklı terapi; Uygulamaya dayalı kanıtlar; Ergenler; Bilgisayar; Nitel yöntemler
Özet (Çeviri)
AIM: Despite the growing trend in offering online therapy to young people this area has received little attention to date. This project therefore aims to systematically explore work in this territory by investigating the types of goals that young people approach online services with, and the challenges and opportunities that online counsellors have experienced when working with them. METHODS: Initially 1,137 client articulated goals which were collated by an online youth counselling service in England between December 2013 and July 2014. Secondly, semi-structured interviews were conducted with six online counsellors who have utilised a goal-based approach to therapy with young people. Both data strands were examined by utilising the Grounded Theory Methodology. RESULTS: The goals young people brought into therapy were conceptualized under three core categories: (1)“Intra-personal goals‟, (2) ”Inter-personal goals‟ and (3)“Goals on Self relating to others‟. Findings from the experience of online practitioners have provided four further core-categories: (1) „The impact of goals as an ingredient of the online therapy‟, (2) ”The effect of virtual environment working towards goals‟, (3)“Key themes around youth goals‟, and (4) ”The evolution of a practitioner's therapeutic identity‟. DISCUSSION: The codified types of goals proved similar to the taxonomy of goals articulated within the Berne Inventory of Therapeutic Goals. Nuances related to the online environment and age group of the clients appeared to be present and are considered. In particular, the concept of goals on "Self relating to others‟ provided some interesting discussion points on the nature of services provided in both online and face-to-face youth services. The practitioner views echoed the published literature reflecting on the broader experiences of working with therapeutic goals. However the lack of research into the experiences of counsellors working with therapy goals is noted. Further reflection on the findings suggested a four stage working model for goal oriented online therapy. Reflections upon the limitations of the work, implications for therapists, researchers and service providers interested in online therapeutic work are outlined. KEY WORDS: Online counselling; Youth counselling; Goal oriented therapy; Practice-based evidence; Adolescents; Computer; Qualitative methods