Olumsuz inanış ve davranışlara verilen cevaplarla ilgili âyetlerin yorumu (Bakara-Mâide sûreleri)
An i̇nterpretation to the responses given for unfavorable behaviours and beli̇efs (Bakara-Maide suras)
  1. Tez No: 413955
  2. Yazar: MUHAMMED YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADRETTİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma konulu tefsîr çalışması olup, Bakara, Âl-i İmrân, Nisâ ve Mâide sûrelerinde geçen“olumsuz inanış ve davranışlara verilen cevapları”ele almaktadır. Çalışma hazırlanırken ağırlıklı olarak ilk dönem tefsîr kaynaklarına müracaat edilmiş, ayrıca son dönem tefsir kitaplarından yararlanılmıştır. Gerektiğinde farklı dallarda yazılan eserlerden de istifâde edilmiştir. Bu çalışmada adı geçen sûrelerdeki ilgili âyetler Tevhîd, Nübüvvet ve Âhiret olarak üç başlık altında toplanmış, gerektiğinde filolojik tahliller yapılıp nüzul sebebi belirtilerek, kendisinde geçen olumsuz davranışlar belirlenmiş, verilen cevaplarla irtibatı kurularak tefsîri yapılmaya gayret edilmiştir. Çalışmanın sonunda ise Allah Teâlâ'nın olumsuz gördüğü inanış ve davranışlar karşısında verdiği cevaplar özet hâline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, Tafseer-oriented, evaluates the responses to the unfavorable beliefs and behaviours mentioned in Bakara, Al-i Imran, Nisa and Maide suras of the Qur'an. While being prepared Early interpretation (Tafseer) sources were mainly utilized, besides some current interpretation books also were used. Whenever needed also studies on different branches were used. The related verses of the mentioned suras of the study have been collected under 3 main headings of Unification (Tawheed), Prophety, Judgement day. Philological analysis of the sura was indicated when needed and reasons of the surah was stated, finally, the unfavorable behaviours were determined and it was endeavoured to interprete by indicating to the given responses. At the end of the study, the responses, Allah (cc.) has given against unfavorable behaviours and beliefs were summarized.