Kentsel dönüşüm kanunu kapsamında deprem bölgelerinde yapılan uygulamaların değerlendirilmesi: Isparta ve Burdur örneği
Evaluation of the application under the law of urban renewal in earthquake zone: Isparta and Burdur sample
  1. Tez No: 414004
  2. Yazar: CANER ATASEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM ELİF ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Earthquake Engineering, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada deprem başta olmak üzere ülkemizin afet gerçekleri üzerinde durulmuş, afetlerin neden olduğu maddi ve manevi kayıpların en aza indirgenmesi için çıkarılmış olan“kentsel dönüşüm kanunu”ya da“6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”olarak bilinen yasanın ülkemizdeki işleyişi incelenmiştir. Bu kanunun işleyişi ile ilgili uygulamalar, geçmiş yıllarda yıkıcı depremlerin yaşandığı Isparta ve Burdur yerelinde detaylı olarak araştırılmıştır. Isparta ve Burdur kentlerinde depremin binalarda sebep olduğu hasarlar, bu hasarların önlenmesi için yapılması gereken çalışmalar ve uygulamalardaki aksaklıklar tespit edilmiştir. Bu bağlamda kentsel dönüşüm kavramı, amacı ve tarihsel gelişimine değinilmiş, ülkemizde kentsel dönüşüm yapma amacıyla çıkarılan 6306 sayılı kanun, bu kanunun içeriği, kentsel dönüşümle ilgili yönetmelik, esaslar ve mevzuat incelenmiştir. Akabinde ülkemizdeki kentsel dönüşüm çalışmalarının ilk aşamalarından birisi olan binaların risk tespitlerini yapan yapı denetim laboratuarlarının çalışma esaslarına yer verilmiş, bina risk tespiti süreci görsellerle anlatılmıştır. Son olarak kentsel dönüşüm kanunun olumlu ve olumsuz yönleri Isparta ve Burdur kentlerindeki işleyiş ve uygulamalar üzerinden ortaya konmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, particularly earthquake; has focused on the Turkey's disaster facts. Has also focused on the importance of the law for our country which has been published to minimize the life and property losses caused by disasters, known among the locals as“urban renewal”the law of“6306 No. Law about Renewal of Area Under Disaster Risk”. Isparta and Burdur in the local which have been experienced the devastating earthquakes in the past years, place is given to studies on the implementation of the law. Damages of the buildings caused by the earthquake in Isparta and Burdur cities, operating and malfunctions in the application which needs to be done to prevent this damage has been detected. Has focused on the fact of damage caused by the earthquake, the Works which needs to be done to prevent these losses and focused on the application problems. Concept and history of urban renewal has been investigated, the Law No. 6306, the content of the law, statutes, principals, guidelines etc. have been investigated under the legal framework. In addition, given the working principles of building audit laboratory which is required for building risk assessment, risk assessment process has been described by visuals. Finally, the positive and negative aspects of urban renewal law set forth in Isparta and Burdur cities and on the functioning and implementation were discussed.