Greton Mermer Tesisi'nde iş güvenliği ortam ölçümlerinin risk değerlendirmesi
Risikoanalyses of the ambient measurment occupational safety in Greton Marble Process
- Tez No: 414024
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İşletmelerde iş güvenliği etmenlerinin geliştirilmesinde ve iş güvenliğinin sağlanmasında ortam ölçümleri yapılmasının ve elde edilen sonuçlara göre risk değerlendirmesi yapılmasının önemi büyüktür. Bu tez çalışmasında, pilot tesis olarak seçilen bir işletmede iş güvenliği ortam ölçümleri olarak; iç ortam gürültü, iç ortam aydınlatma, iç ortam termal konfor ve iç ortam toz ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ölçüm cihazları kullanılarak yerinde yapılan ölçümlerin sonuçları irdelenmiştir. Elde edilen iç ortam ölçüm sonuçları iş sağlığı ve güvenliğinde açısından değerlendirilerek, ortam koşullarının 5x5 Matris yöntemi kullanılarak risk değerlendirmesi yapılmıştır. Risk analizi, işletmedeki İş Güvenliği koşullarının proaktif bir yaklaşımla iyileştirilmesinde önemli ipuçları vermiştir.
Özet (Çeviri)
In processes; measurment of ambiances and risikoanalyses the result of measurements has a great importance for occupational safety and increase the factor's of it. In this study, the measurement of ambiance for occupational in a process which is selected as a pilot plant ; lighting ,thermal comfort and dust particule analysis of internal ambiances were used.The measurements were done by devices of company in the process. The measurement results obtained internal ambiance and occupational health and safety were evaluated in terms of ambient conditions, the risk assessment was carried out using a 5x5 matrix method. Risikoanalyses, is given important clues with proactive approach for improving the occupational safety conditions in the processes.